. Harira – o jeigu būčiau aš Maroko moteris… | Septyni virtieniai

Harira – o jeigu būčiau aš Maroko moteris…

по русски

O jeigu ne Lietuvoj lietingoj būčiau aš gimus, jeigu ne čia, kur rytais rūkai ir vasaros žalios… jeigu būčiau gimus aš apelsinų šaly Maroke…

…susivyniočiau aš į tamsiai raudonus šilkus, susivyniočiau visa, tik žibėtų mano juodos akys, po šilkais kas žingsnis cinksėtų aukso papuošalai ant mano slėpiningo kūno, į raudonus šilkus susivyniojusi išeičiau aš į turgų kartu su septyniomis savo seserimis, pro spalvingus prekystalius eičiau, kur kilimai kabėtų ir sidabro indai, spalvingi kvapnūs prieskoniai kalnų kalnais supilti…

…pro nuleistas blakstienas aš viską stebėčiau, ir akys mano su niekieno akimis nesusitiktų, bet daug ką pastebėtų, ir nusipirkčiau aš ėriuko kulšį, nes mėsos pardavėjo rankos būtų gražiausios rankos pasauly, ir neštų mano pirkinį jauniausioji iš septynių seserų, eidama per žingsnį nuo manęs atsilikusi, kas žingsnis savo aukso papuošalais po šilkais cinksėdama…

…ir dideliame katile virčiau aš harirą, kurią vakare po svarbių reikalų dienos, po ilgos ramadano dienos valgytų Mano Vyras ir Valdovas, kuris, tačiau, nežinotų, kad dalį dienos praleidau prie kompiuterio, kurio klaviatūroj vietoj raidžių arabiški kabliukai, ir kad internetas visagalis mane su tolima, nesuprantama, žalia, ūkanota Lietuva būtų buvęs sukontaktavęs, kurioje neįsivaizduočiau, kaip reiktų gyventi valgant  ružavus šaltibarščius.

Receptas sujungtas iš čia ir čia:

2 vištienos šlaunelės (arba jautiena, arba aviena, bet dviejų jaučio šlaunelių gali būti per daug)
3 šaukštai aliejaus
sauja kalendros
sauja petražolių
1-2 saliero stiebai
1 didelis svogūnas
2-3 skiltelės česnako
1 sauja avinžirnių
cinamono miltelių
kurkumos
imbiero miltelių
maltų juodųjų pipirų
400 g pomidorų minkštimo
sauja lęšių
sauja vermišelių
1 šaukštas miltų

Avinžirnius reiktų užsimerkti iš vakaro ir išvirti atskirai.
Dideliame puode storu dugnu užkaitinti aliejų ir jame apkepinti mėsą, supjaustytą gabaliukais (sukapotą su visais kauliukais), pasmulkintą svogūną ir česnaką ir visus prieskonius milteliais.
Užpilti 2-3 l vandens, padruskinti, dėti virtus avinžirnius, lęšius, pomidorų minkštimą, saliero stiebą, kapotas petražoles. Maždaug po 50 min sudėti vermišelius ir dar 10 min pavirti.
Kai viskas bus išvirę ir paragauta, kad netrūksta nei druskos, nei aštrumo, sumaišyti miltus su vandeniu iki skystos konsistencijos, kurią maišant supilti į puodą, kad harira sutirštėtų.

Skaičiau internete, kad harira srebiama ramadano metu vakarais, nes per dieną jie pasninkauja, o saulei nusileidus nebe. Dar harira tiekiama po vestuvių nakties.

Ir dar skaičiau, kad marokiečiai mėgsta gerti labai saldžią žaliąją arbatą su mėtomis (po 4 šaukštukus cukraus į stiklinę), kurią pataiso gražiuose sidabriniuose arbatinukuose, o paskui pila į stiklines iš pusmetrinio aukščio, kad krisdama arbata suputotų, o viskas aplink pakviptų gaivinančiom mėtom.

Ak, nesu aš Maroko moteris… be reikalo pasakiau Ponui Didžiajam Ekspertui, kad gaus sriubos. “Ar jau nebemoki skystos sriubos išvirti?” – nusivylė anas. Taip, sakė, kad skanu, bet geriau neanonsuoti, kad sriuba. Tiesiog harira.

Pažiūrėk dar:

Santūriai sūrūs trapūs sausainiai su paprika ir česnaku
Prancūziškas svogūnų pyragas
Kūčiukai

6 Responses to “Harira – o jeigu būčiau aš Maroko moteris…”

 1. [...] keršijo už nepataisytus pietus. Bet jie dar nežino, ką jiems sumaniau šiandienai – harirą! Categorized under: 1.pagaminta-išragauta. Tagged with: braškės, pyragai, saldumynai, [...]

 2. Ausrra says:

  Nuostabus straipsnelis, skani harira, tik kad nėr taip gražu tame Maroke, oi kaip nėr…

 3. Dalia says:

  …ot nežinau kaip tame Maroke.
  O kaip ten yra?
  Ant visų retai gaunamų mano vaikystės apelsinų būdavo lipdukai “Maroc”, nu jei ten apelsinų yra, puiki šalis turėtų būt.

 4. [...] что им собираюсь приготовить на сегодня! Хариру! – harirą! Categorized under: по русски. Tagged with: no [...]

 5. Ausrra says:

  Jei saugiai, su gidu, galima pamatyt ne tiek gražių, kiek įdomių dalykų, ypač jei žmogus esi smalsus…Bet jei savarankiškai, tai tuomet reiktų stipriai pasiruošti, nes kitaip gali kilti noras “nešt muilą” kuo greičiau, nebent žmogus esi labai aštrių pojūčių ir įspūdžių mėgėjas. Tavo fantazija romantiška ir per graži…:)

 6. [...] taip, kad sugalvojai, viens- du ir lapnoji. Tai kai jau užmerkiu- verdu, tai daugiau, negu vienai harirai, nu galvoju, prie to paties… iš esmės gi labai mėgstu… kiek daug visko prigaminti [...]

Leave a Response