Burokėliai skonio netikėto

Pas mus artėja 11 valanda ir atlydys, o kol kas siaučia pūga.

Mahekos virtuvėje 02:18 pm – kol parašysiu minutės žinoma bus nebe tos, bet įdomu yra tai, kad mūsų laiko juostos skiriasi ne tik 4 valandom, bet dar ir pusvalandžiu.

Kažkodėl galvojau, kad laikas sujuostuotas kas valandą, o pasirodo būna ir pusvalandžiai.

Mahekos nepažįstu ir net nebepamenu, kokiu būdu užklydau į jos tinklaraštį, bet ten radau burokėlių salotas, kurios yra taip labai kitokios, kad kaip mat užsimaniau išbandyti.

Truputį pakeičiau sudėtį, bet nelabai daug.  Dar užmetinėjau akį į kitą panašų receptą.

Burokėlių bhaji

(nežinau kaip tariasi bhaji)

  • 1 burokėlis
  • 1-2 morkos
  • gabalėlis ghee sviesto
  • 1 šaukštelis garstyčių sėklų
  • 1 šaukštelis kokoso drožlių
  • 1-2 šaukštai virtų lęšių (Mahek naudojo urad dal, aš tokių nė mačius, nė girdėjus)
  • žiupsnelis kumino
  • žiupsnelis asafetidos
  • žiupsnelis čili (nedėjau)
  • 0,5 citrinos sulčių
  • žali kalendros lapeliai (naudojau mairūną)
  • druska

Burokėlį (nevirtą!) ir morką supjaustyti plonais šiaudeliais. Jums gerai, jei turite tokia pjaustyklę, aš neturėjau, panaudojau kažkokią rankeną, su kuria galima padrožti skiedrų. Burokinė tarka nelabai tinka, nes turi išlikti daržovių traškumo.

Ghee svieste (arba paprastame svieste, maišytame su aliejumi) pakepinti garstyčių sėklas ir urad dal, jei tokių turite. O jei apsieisite virtais lęšiais, kaip aš, tada juos sudėti vėliau. Aš dar kepinau kokoso drožles, Mahek siūlo jas barstyti pabaigoj (freshly grated), bet man taip atrodė, kad nekenks, jei pakepsiu.

Kai garstyčių sėklytės ima spragsėti, sudėti asafetidą, kuminą ir čili. Ir lęšiukus. Pakepti labai trumpai.

Sudėti burokėlius ir morkas. Padruskinti ir įspausti citrinos sulčių. Išmaišyti. Pakaitinti labai trupai. Turi likti žalios daržovės traškumas. Aš kaitinau gal minutę – tol, kol viską išmaišiau.

Įmaišyti kalendros lapelių.

Atsargiai vaišinti bendradarbius, gali būti, kad jiems norėsis vemti, bet iš mandagumo nedrįs. Ši pastaba ne iš asmeninio patyrimo, bet iš komentarų po kitom burokėlių salotom.

Beje, apie asafetidą, nusipirkau vasarą iš anksto jos skonio nežinodama. Kur iki šiol bandžiau dėti, man nepatiko. O šičia jos aromatas gana aiškiai jaučiamas ir nuteikia maloniai.

9 thoughts on “Burokėliai skonio netikėto

  • 2011/01/07 at 13:44
    Permalink

    Labai gerai apie tuos mandagiai nedrįstančius bendradarbius parašyta 😀 😀 😀 (nes kai ten skaičiau tą atsiradusį komentarą, tai irgi mandagiai neišdrįsau pareplikuot, o čia labai taiklu ir kaip visada šmaikštu.)
    O su ta asafetida, tai aš jos niekaip neperprantu kažkaip, kvapas toks pats sau vienas nelabai koks man, gal tik kelis kartus eksperimento vardan kažkur esu įbėrus, gal net labiau “dėl sveikatos”, esu skaičius apie jos visokias geras sąvybes ir teigiamą poveikį.

  • 2011/01/07 at 14:06
    Permalink

    Vat ir aš galvoju paklausiu, na, apibūdinkit man tą kvapiosios ferulos, jei lietuviškai arba asafetidos kvapą. Augalas, iš kurio šaknų gaminami šie prieskoniai, o tai yra tam tikros rūšies pankolis, artimas svogūniniams, tai turėtų atsiduoti svogūnais…
    O apskritai, burokėlius labai mėgstu įvairiais pavidalais. Ir labai skanios salotos su žaliais. Tik žalių nereiktų tarkuoti (turbūt dėl to kažką ir supykino, ragaujant bendradarbių salotas), jie skanesni supjaustyti plonais šiaudeliais ir ypač pirmieji, dar jauni. Ir svarbu, su kuo derinami salotose.
    O šių salotų derinys, su kalendra, kuminu ir dar kokosais, nelabai galiu įsivaizduot, bet tikiu kad įdomios 🙂

  • 2011/01/07 at 14:33
    Permalink

    Man kazkaip neuzkliuvo nei asafetidos kvapas nei skonis. Šiaip ją deda tam, kad pakeist svogūną ir česnaką (kai kurios kastos nevartoja jų), todėl manau nenukentėtų receptas įdėjus kepto česnako kelis šaukštelius.

  • 2011/01/07 at 15:44
    Permalink

    Apie asafetidą aš irgi buvau skaičiusi, kad naudojama pakeičiant svogūną – česnaką, bet man jos kvapas visai nepanašus į svogūno. Kita vertus, jei atsisakoma svogūno ir česnako, kad jo kvapas netrukdytų medituoti, nebūtų logiška pakeisti jį kažkuo kitu, bet panašaus kvapo.
    Aušrra, pagal vikipediją atrodo nelabai su svogūnu giminiuojasi, daug artimiau pvz. su garšva, arba net morka ar petražole. Ir kvapu garšvai – petražolei artimesnė. Bet šiaip jau žodžiais apibūdinti kvapą sudėtinga.
    Medėja, jei įdėtume česnako, neabejoju, kad būtų gerai, tiesiog būtų įprastenės.
    Kristina, su bendradarbiais visaip būna, kai kurie nesigėdija viens kito akivaizdoj persti, o kai kurie nedrįsta pasakyti, kad neskanu. Visaip būna.

  • 2011/01/08 at 09:58
    Permalink

    hi
    Thanks for your kind words
    How can I read your post in English , would love to do it…

  • 2011/01/08 at 10:15
    Permalink

    Hi, Mahek. Google translator helps a bit, but with Lithuanian language it’s far from perfect. Mostly it is just recipe. Also that I have found your blog by chance and noticed that our time zones differs by 4 and 1/2 hours.
    In comments we are discussing asafetida, which is not common in Lithuania, and in composition with beetroot is very unusual.

  • 2011/01/08 at 13:08
    Permalink

    Skonio reikalas,kadangi meditacijom netrukdo nei svogūnas nei česnakas, tai kai kuriuose receptuose man skaniau ir juos dedu, o kitur kad prieskonių aromato nekeistų geriau dedu asafetidą.

  • 2011/01/10 at 16:07
    Permalink

    Na ką aš galiu pasakyti. Atsikėliau 7dienio rytą ir susimeistravau šias tavo salotas. Ir… man patikO! Žiauriai neįprasta, bet tai ir kabina! Tiesa, niekad neišdrįsčiau artimui savo ir juolab bendradarbiui jų pasiūlyti, bet jei žinai ko tikėtis iš indiškos virtuvės ir esi skonio ekstremalas – tai tas salotas kartosi, kaip kad aš ruošiuosi šį vakarą ir daryti:) AčiŪ!

  • 2011/01/11 at 11:12
    Permalink

    nu kaip smagu, kad patiko!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *