Daunoravos dvaras

Daunoravos dvarasJis yra Lietuvos pakraštyje, apie 10 km nuo Joniškio, 260 km nuo Vilniaus, apie 3 km nuo Latvijos. Net ne visai aišku, kaip tas kaimas vadinasi. Dvaras, tvenkinys, miškas, kur visi važiuoja baravykų – viskas vadinasi Daunorava. Kaimas vadinamas Daunoriške. O tame kaime buvusi mokykla, dabar jau uždaryta, – Daunoravos.  Keistenybė dar ir tai, kad vietovardžių žodynas kaimo pavadinimą liepia kirčiuoti Daunõriškė. Nesu girdėjusi, kad kas nors taip kirčiuotų. Tačiau dvaras vadinamas Daunorava, bent jau tai jokių abejonių nekelia.

Randu žinių, kad 1854-1855 metais dvaro rūmus, iš viso 17 pastatų pastatė grafas Keizerlingas. (Keizerlingų giminė kilusi iš Vestfalijos, tačiau viena jos šaka nuo 15-ojo amžiaus ir Livonijos ordino laikų gyvena Latvijoje. Giminėje būta valstybės veikėjų, rašytojų, filosofų.). Dvaras turėjo 250 ha žemės, 2 arklides, 2 kumetynus, daržines, kiaulides, rūsius, jaują, sandėlius. Gyvenamasis namas – didžiulis, medinis, su rūsiu, mansarda. Kai kuriuose šaltiniuose rašoma, kad kaimo žmonės prisimena dvaro savininkus pavarde Frankai. Labai geri jie buvę, kviesdavęsi čia apsigyventi latvius, kuriems duodavo žemės. Kaip, kodėl, už ką… nežinau, bet įdomu tai, kad artimiausio Latvijos kaimelio žmonės irgi pasakojo man, kaip seniau Daunoravoje gyveno jų giminės. Jie vadina tą vietą „Dundurmuiža“ ir miglotai prisimena, kaip būdami vaikai ten lankydavosi. Dvidešimto amžiaus pradžioje dvaras buvęs savotiškas kultūros židinys, jame rinkdavęsi žmonės, kuriems rūpėję gražūs dalykai, klasikinė muzika, o juodai apsirengusi dvarininkė vakarais fortepijonu skambindavusi Bethoveną. Prasidėjus antrajam pasauliniam karui dvaro savininkai išvyko į Vokietiją.

Daunoravos dvaras vaikščioti draudžiama

Ir kas tada nutiko su tuo dvaru? Kas apsigyveno jo kambariuose ir žaisdavo salėse? Pro kur įeidavo? Ką laikydavo rūsyje? Ar buvo likę ten gražių žvakidžių ir lėkščių, ir kur jos dingo paskui? O stalai? O sienų apmušalai? O nuotraukos? O tie latviai, ar jie paskui sugrįžo į Latviją, o gal sulietuvėjo? Lyg ir esu girdėjusi, kad kažkur miškuose esančiame name buvo latvių mokykla. O į kokią bažnyčią jie eidavo, o kur numirusius palaidodavo? Nežinau nieko, jei kas nors žinote, parašykite.

Labai jau varganas dabar tas dvaras. Nebelaiko nei langai, nei stogas, o ten kur buvo kambariai, auga šeivamedis, iškišęs šakas per langų tuštumas ir įgriuvusį stogą. Prikalta lentelė su užrašu, kad eiti į vidų pavojinga gyvybei. Tik vienas langas dar su stiklu ir net su užuolaida. Su didžiausia nuostaba sužinojau, kad ten ir dabar tebegyvena viena dama. “Buvo dar trys gyventojai, dabar jie ligoninėje, likau aš viena”- sako ji. “Ne, visai nebaisu čia gyventi. Ničnieko nebaisu!” Dama mėgsta alų. Nežinau, ar jos kambaryje yra elektra, bet ant stogo yra įrodymų, kad kažkada (gal ir dabar?) dvare buvo žiūrimas televizorius.

Daunoravos dvaras stogas

Kiti pastatai statyti iš akmenų, plūkti iš molio, o vietomis palopyti baltomis silikatinėmis plytomis. Kažkuriame tinklapyje skaičiau, kad Daunoravos bendruomenė kartu su Joniškio klebonu Semaška turi planų dvarą atstatyti ir įrengti čia senelių namus. Jei tai tiesa, drąsūs žmonės bendruomenėje. Šiaip ar taip nors pastatas griūna, teritorija nėra apleista. Nupjaunama žolė, aikštelėje vyksta bendruomenės renginiai, ir net raudona rodyklė rodo, kad yra tualetas.

Daunoravos dvaro klėtis

Dvarą supa dideli gražūs medžiai. Kai kurie iš jų reti ir vertingi: juodoji pušis, baltažiedė robinija, senovinis dvarviečių augalas šermukšnialapė sorbarija, baltauodegė meškytė, paprastojo klevo Švedlerio raudonoji forma (aš jų neatpažįstu, bet tuos pavadinimus radau internete). Koks buvo parko išplanavimas, kur vedė jo takeliai ir alėjos dabar neįmanoma suprasti. Dabar per jį eina žvyrkelis, o viename pakraštyje – labai tvarkinga sodyba. Ir tvekinys čia pat yra. Dar turiu žinių, kad kažkur dvaro teritorijoje yra paslėptas “geocach” lobis, bet tai nėra jokios brangenybės, jis įdomus tik nuotykių ieškotojams keistuoliams.

Daunoravos dvaras dilgėlėsKažkur Daunoravos dvare, gal po medžiais, o gal tarp šių dilgynių auga senovinis augalas gumbuotasis gurgždis. Apie jį rašoma, kad tai tikra gyvoji kultūrinių augalų iškasena, sukultūrinta prieš šimtus ar tūkstančius metų, vartota maistui, tačiau vėliau užmiršta ir visoje Vidurio Europoje išnykusi. Likusi tik aplink Daunoravos dvarą. Gurgždžio šaknys panašios į pastarnokus, krakmolingos ir labai maistingos, tačiau kai į Europą buvo atvežtos bulvės, gurgždžiai iškart visiems pasidarė nebeįdomūs, įsižeidė ir išnyko. Kaip tas augalas atrodo maždaug paveiksliuką pažiūrėjau, bet realybėje abejoju ar atskirčiau nuo kitų į jį panašių ir net nuodingų.

Tai va, toks Daunoravos dvaras Lietuvos pakraštyje…

5 thoughts on “Daunoravos dvaras

  • 2013/07/21 at 21:32
    Permalink

    Ačiū, buvo įdomu paskaityti.

  • 2013/07/26 at 12:16
    Permalink

    O kaip sako, jeigu ne Daunõriškė? Kurioj vietoj kirčiuoja?

  • 2013/07/31 at 00:39
    Permalink

    Daunoriškė – kirtis ant -i-

  • 2017/10/07 at 22:23
    Permalink

    Už Milvydžių kapinių,tuoj už upelio—apleisti latvių kapai.Gal ten latviukus braliukus laidojo ?Vienas žymus ,bet užmirštas latvis ten yra palaidotas….
    JauniusJ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *