10 pastebėjimų apie „Stumbro“ šnapsinyčią. Ir kokteiliai su Poema.

  1. Degtinė gaminama tyloje. Jokio dūzgesio, kurį įsivaizduojame didelėje gamykloje, jokio tarškesio anei bildesio. Be jokio garso ji cirkuliuoja per visur išvedžiotus vamzdžius ir cisternas, kurių viduje sudėti aukso filtrai. Jokio specifinio svaigaus kvapo nei atvirų indų, kur galėtum padažyti pirštą ir padegustuoti tarpinį produktą. Ponai, svajojantys apie darbą alkoholinių gėrimų gamykloje, realybė gali pasirodyti kitokia.
  2. Per daugiau nei šimtmetinę gamyklos istoriją Stumbro emblema šiek tiek keitėsi. Sovietmečiu žvėris neturėjo kai kurių kūno dalių.
  3. „Trejos devynerios“, kaip ir krupnikas, turi kulinarinio paveldo statusą. Į „trejų devynerių“ sudėtį tikrai įeina 27 žolelės ir prieskoniai. Kai kurių atpažinti nepajėgėme- atrodė lyg džiovintų kalmarų draiskanos.
  4. „Žalios devynerios“ nėra žalios spalvos. Į jų sudėtį įeina dar daugiau augalų nei triskart devyni.
  5. Normaliausias degtinės mato vienetas yra kibiras. Kai gamykla buvo pastatyta, gamindavo po 150 000 kibirų, bet tuomet vienas statistinis lietuvis per metus tesuvartodavo po trečdalį kibiro. Dabar jau išmaukia po visą kibirą. Iš asmeniškai mano per metus suvartoto šnapso per metus gal susidarytų koks puslitris, tai prisipažinkit kas sulakate beveik pilną mano kibirą ir dar mano 100 litrų alaus?
  6. Stumbro gamykla pirmoji sovietinėje teritorijoje pradėjo naudoti užsukamus butelių kamštelius. Kaip buteliai būdavo uždaromi iki tol – ogi užspaudžiami metaline folija. Panašiai, kaip anų laikų stikliniai pieno buteliai. Tik folija laikėsi tvirčiau ir buvo kietesnė. Stumbro muziejuje stovėjo ir keletas prieškarinių butelių su kamščiais, užlietais rudu marmalu, panašiu, kaip būdavo naudojama antspaudams pašte.
  7. Visų „Stumbro“ gėrimų receptūrą žino tik trys asmenys. Vaikštant po gamyklą, negalima fotografuoti, kad į kadrą nepapultų kokia komercinė paslaptis. Tai pafotografavau bent jau interjero detales – sienų apdailą iš čili pipirų ir žvaigždinių anyžių, gražų barmeną ir Bea. Sako, tarpukaryje buvo populiaru fotografuotis prie „Stumbro“ gamyklos kamino. Mano akims jis visai nėra fotogeniškas, bet ką aš žinau, gal po trečdalio kibiro degtinės pradėtų rodytis kitaip…
  8. Mendelejevas nustatė, kad žmogaus organizmui tinkamiausio gėrimo temperatūra yra 38 laipsniai. Oi, pala, kalbame ne temperatūrą, o apie pieno riebumą. Oi, tai yra ne apie… Vienžo, tinkamiausias alkoholinio gėrimo stiprumas yra 38 laipsniai, suapvalinama iki 40. Tai buvo Mendelejevo žodis.
  9. Kreminis likeris „Poema“ yra labai gardus. O jei dar sumaišytas su tinkamais priedais – lyg skystas saldainis su specifiniu poveikiu. Galvoju, gal man peržiūrėti savo abejingas nuostatas poezijos atžvilgiu ir savo metinį degtinės kibirą iškeisti į „Poemos“ kibirą. Ai, nebūtinai kibiras (nei aš poetė, nei ką), gal užteks vieno kito gorčiaus.
  10. Egzistuoja augalas, kuris vadinasi stumbražolė.

P.S. Žodžio “šnapsinyčia” pati nebūčiau sugalvojus. Straipsnelio muziejuje antraštė:

P.S.S. Po ekskursijos šnapsinyčioje akyse šiek tiek dvejinasi:

P.S.S.S. barmenas Robertas kūrė poemas, o mes jį ištisai fotkinome. Poemos buvo laaaaabai gero skonio. Puikiai surimuotos. Receptai žemiau.

“Tikriausiai namie visi turite šeikerius”,- sako barmenas, ir aš pabandau nutaisyti teisingą veidą, atseit aha-aha, turime, na jeigu ir ne, tai greit įsigysime, na jei neįsigysime, tai bent žinom, kas per daiktas. Šeikeris. Kuriame kokteiliai makaluojami.

Kokteilis „Poemos suviliota“

Ingredientai:

  • Grietinėlė                                                                              15 ml
  • „Poema“  grietinėlės likeris su kava                          45 ml
  • Aviečių likeris „Santa Lucia“                                       30 ml
  • Biteris „Angostura Aromatic Bitter“                          5 šliūkštelėjimai
  • Purškiama plakta grietinėlė

Gaminimas:

Į kokteilių plaktuvą įdėkite ledo ir supilkite visus ingredientus. Gerai išplakite ir iškoškite be ledo į atšaldytą taurę. Kokteilį papuoškite plakta grietinėle ir keliomis avietėmis.

Kokteilis „Šokis su Poema“

Ingredientai:

  • „Poema“  grietinėlės likeriu su kava        40 ml
  • Pienas                                                                    60 ml
  • Likeris „BOLS Cacao White“                          40 ml
  • Cinamoninis likeris „BOLS Gold Strike“    15 ml
  • Vaniliniai ledai (plombyras)                          50 gr
  • Purškiama šokoladinė plakta grietinėlė

Gaminimas:

Į maišytuvą (blenderį) įdėkite ledukus ir supilkite visus ingredientus. Plakite tol, kol ledukai ir kiti ingredientai taps vientisa mase. Kokteilį supilkite į šokolado padažu apšlaksytais vidiniais kraštais taurę. Galiausiai kokteilį papuoškite šokoladine plakta grietinėle.

Kokteilis „Poema Kuboje“

Ingredientai:

  • Espresso kava                                                      20 ml
  • „Poema“  grietinėlės likeris su kava          30 ml
  • Romas „Angostura 7 years old“                  20 ml
  • Sirupas „Monin Macadamia Nut“               15 ml
  • Kokosų pieno kremas                                     40 ml

Gaminimas:

Į kokteilių plaktuvą supilkite visus ingredientus be ledo. Viską gerai išplakite ir gautą kokteilį supilkite į stiklinę, pripildytą grūsto ledo. Kokteilį papuoškite žvaigždiniu anyžiumi, bei vanilės šiaudeliu.

Kokteilių autorius Robertas Janovskis, o man teko kuklus ragautojos vaidmuo.

5 thoughts on “10 pastebėjimų apie „Stumbro“ šnapsinyčią. Ir kokteiliai su Poema.

  • 2012/01/25 at 21:29
    Permalink

    Kaip linksmai čia aprašei 🙂 Malonu buvo vakar pasimatyti.

  • 2012/01/26 at 15:25
    Permalink

    Kas čia per kolektyvinė išvyka į šnapsinyčią? Dalia, tikrai neišlaku Tavo alaus ir šnapso, nes alus man dvokia, o šnapsas neskanus. Va, įdomu, kas ta „Poema“? Jei panaši į „Rojaus paukštę“, tai būtų mano skonio.

  • 2012/01/26 at 22:35
    Permalink

    Rennie, man irgi malonu 🙂
    Alba, plečiam akiratį kaip galim… klausyk, tai dabar jau 200 litrų alaus atlieka ir du kibirai degtinės! Oje!
    Tau, kaip Žmogui, nemėgstančiam alaus “Poema” būtų pats tas. Negaliu lyginti su paukščiais, kurių neragavau. Yra tos poemos kelios, mes šįkart pažindinomės su kremine. Tokia grietinėliška, saldi, su kavos dveksmu.

  • 2012/01/27 at 12:21
    Permalink

    Kaip visad savam linksmam stiliuje 🙂 vakar sėdėjau darbe ir kikenau 😉

  • 2012/01/30 at 15:08
    Permalink

    Kreminė, ko gero, ir bus „Rojaus paukštės“ atitikmuo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *