Slovakiškos “haluški”

haluski3“Ar tau viskas gerai su galva?”- vakare manęs klausia bendražygiai, tai ką man atsakyti? Jie nori žinoti, ar nebeskauda veido, nes dieną apsibrozdinau į kalną. Man nebeskauda. Beveik. Bet ar tikrai man viskas gerai su galva, būna, kad ir paabejoju.

Nu sakykim, negaliu aiškiai atsakyti, ko aš ketvirtą kartą per šiuos metus į Tatrus. Arba vėl… jeigu jau esu priimta į romantikų grupę, ko paskui viešai deklaruoju, kad knarkiu? Negi būna knarkiančių romantikų? Ko vis rebiogžlinuos tai į vieną, tai į kitą kalną, visa padususi ir kačiukais pasikausčiusi, kol išneriu aukščiau debesio?

Tokiems kaip aš… kaip mes…Tatrų šlaituose yra trobelių, kuriose verdama kopūstienė, žolelių arbata, būna antspaudukas, kurį galima užsidėti ant rankos ar į kelionės dienoraštį. Iki tų trobelių nėra kelio, kuriuo būtų užvežami kopūstai, kruopos, alus ar bulvės. Viskas ten yra užnešama supermenų, kopiančių akmenuotais takeliais net ne su kuprinėmis, o su konstrukcijomis ant nugarų, panašiomis į kopėčias, ant kurių prikrauta begalybė dėžių, sveriančių gerkai daugiau nei pats nešikas.

Trobelėje Zamkovskeho chata turtingas meniu, viskas pagaminta iš tų ant pečių atneštų produktų. Patiekalų pavadinimai surašyti slovakiškai ir… verta pastebėti, dar kaip.sruibasriubahaluski

Nesvarbu, kad Tatrų trobelėje tų “haluškų” nevalgiau, vistiek nusprendžiau grįžus į Joniškį tokių išsivirti. Zamkovskeho chatoje paragavau kąsniuką iš svetimos lėkštės, kad žinočiau, kokio skonio turiu siekti.

Slovakiškos “haluškos”

  • 4 bulvės
  • žiupsnelis druskos
  • 300 g miltų
  • 120 g brinzos
  • 100 g grietinės
  • 50 g šoninės

Bulves nulupti ir smulkiai sutarkuoti. Įberti druskos. Dalimis suberti miltus ir išmaišyti. Turi būti tirštoka tešla, bet įmanoma maišyti šaukštu. Kiek supratau iš slovakiškų tinklapių, jie turi specialius virtuvės rakandus “haluškovač”, kuriais formuoja haluškas: tešla į puodą su verdančiu vandeniu įspaudžiama per skylėtą daiktą.

haluski4
Paveiksliukas iš http://dobruchut.azet.sk/recept/fotogaleria/11028/fotorecept-bryndzove-halusky-so-slaninou/5/

Aš tokio daikto neturiu, todėl haluškas formavau šaukštu braukydama tešlą per burokinę tarką iš švelniosios pusės. Tarka buvo padėta ant puodo su verdančiu vandeniu.

Virti apie 10 minučių.

Per tą laiką smulkiai supjaustyti šoninę ir paspirginti. Brinzą sutrinti su grietine. (Šiandien aš brinzos neturėjau, bet kitą kartą būtinai turėsiu).

Išvirusias haluškas išgriebti. Vanduo, kuriame virė, pasidaro kisieliškas, panašiai kaip nuo cepelinų virimo, todėl ne visas nuvarva griebiant, haluškos lėkštėje guli tokios kremiškos. haluski2

Sumaišyti haluškas su grietine (reikėtų ir su brinza), užbarstyti spirgais ir į sveikatą.

haluski1

Receptas iš http://dobruchut.azet.sk/recept/42862/bryndzove-halusky/, peržiūrėjus ir subendrinus kelis tame tinklapyje esančius receptus.

Apie 2014 m. rudens Tatrus ir apie ledus 2014 m. Tatruose

Apie 2015 m. rudens Tatrus

One thought on “Slovakiškos “haluški”

  • 2016/11/09 at 15:39
    Permalink

    O! Šią vasarą ir man teko nakvoti Zamkovskio trobelėje. Puikūs prisiminimai, su nakčiai išjungiamu elektros generatoriumi. Atrodo, ten valgiau ir tuos virtinukus, bet skonį jau pamiršau. Bus puiki proga prisiminti 🙂 Ačiū.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *