Pieniška sriuba su grybais
Mūsuose bobausių nebūna. Nebent kur nors įstaigose užsilikę. Mūsuose būna tik tokių baltučių pavasarinių grybukų, labai ryškiai ir maloniai kvepiančių. Esu girdėjusi juos vadinant majaviniais, greičgrybiais arba avižėlėm, o pagūglinus randu lotynišką pavadinimą Calocybe gambosa ir kad Anglijoj vadinasi šventojo Jurgio grybu. Iš tikrųjų tai kai pradedu ką nors gūglint, mane labai lengvai užneša į lankas, ir kartais į tokias tolimas, kad net nebeatsimenu, ko ieškojau ir kurioj pusėj namai.
Pvz žiūrinėdama grybus, atrandu tokių fainų lietuviškų žodžių, kad jei kada susigalvočiau ką nors išplūsti, geresnių net nesugalvočiau. Nu pvz:
Ko čia žiūriu į mane kaip švytruojančioji minkštapintė?
Ar tu, Kelmini žalialakšti, keturskiauti žvaigžduli, visas mano bambonkes suvalgei?
Nu tu tikras Raukšlius kopūstgalvis!
Sėdi kabinete toks puslaisvis briedžiukas ir įsivaizduoje esantis Vientisasis skylutis.
Tada prieina prie manęs toks Piestinis pirštūnis ir klausia…
Su šitais naujais treningais atrodai kaip koks Šiurkštusis grybliežuvis!
Mūsų mieste šiukšlių klausimus reguliuoja kažkokia Dubioji laibė. Ateinu pas ją, o ta mirkt mirk didelėm akim kaip kokia Šuniškoji poniabudė.
Agirdž, Kopinis mėšlagrybis, kur makoji su kaliošais, aš ką tik grindis išploviau!
Šitie pavadinimai, garbėsžo, yra realūs, iš rimtų tinklalapių paimti, netgi grybliežuvis.
Nu tai va, apie tuos pavasarinius majavinius greičgrybius… kas žino vietas, kur jie randami, paprastai neišduoda, nes tų vietų nėra labai daug, bet kai jas žinai, tai nueini, ras-ras prisipjauni ir turi. Mums grybų parūpina Ponas Didysis Ekspertas, o sriubytę išverda E. Jų nuoviras būna labai kvapnus. Receptas labai paprastas. Dar esame virę pienišką sriubą su šampinjonais. Įmanoma, nors aromatu pavasariniams grybukams neprilygsta.
Pieniška sriuba su pavasariniais grybais Calocybe gambosa
- sauja grybų
- sauja smulkių makaronų
- pieno
- druskos
- sviesto
Kiekių recepte nerašau – galima ir su dviem menkais grybukais, galima su visa sauja. Makaronai vėl… man patinka tirštesnės sriubos, E. verda skystimuką. Kaip kam patinka.
Grybai nuvalomi, supjaustomi gabaliukais, apverdami. Skystis, kuriame virė, naudojamas sriubai. Įberiama makaroniukų (labai skanu su namine “zacirka”). Druskos. Kai grybukai ir makaroniukai išverda, sriuba užbalinama pienu, viskas kartu dar užvirinama, nukėlus nuo ugnies įmetamas gabaliukas sviesto. Skanumėlis!
Pas mum lygtai avižėlėm vadino, ale gyvenime nemačiau nė iš tolo.
Šampinjonai taigi ne grybai – kaip višta ne paukštis, silkė ne žuvis, boba ne… khem. Jie tik ant laužo kepti visą skonį atiduoda, kitaip tai tik masė, primenanti grybus. Nu čia imho, aišk.
O šiaip jau patys aromatingiausi grybai, kiek teko valgyt – kukurbezdaliai. Tekstūra gal keista, bet jau kvapas… Plius, jų nieks daugiau nerenka, tai visada derlius geras 😀
Raičiausi iš juoko skaitydama naują plūdimosi žodyną. 😀
esu girdėjus, kad kukurbezdaliai valgomi, bet dar nedrįsau jų ragauti. Šitie pavasariniai auga tokiuose bruzgynuose, į kuriuos netyčia neužsuksi šiaip jau gražiai pasivakščiodamas.
Nu aš galvoju tuos keistus grybų pavadinimus irgi gal kas besiraitydamas sugalvojo. Negali būti, kad jie iš normalios gyvos kalbos būtų atėję
Kaip visada, šmaikštus tekstas! Ir Avyžių parke paskaitėt, ir pasigrybavot! Šaunuolė, Dalia!
O aš nesu susidūrusi su pieniška grybų sriuba, skamba neįprastai. Lietuvių kalba gali būti labai vaizdinga. Pvz., asmeniškai man, norint plūstis tokiais žodžiais, reiktų ilgai atmintinai mokytis, kad gerai įsidėmėčiau ir išmokčiau ištarti tuos vardus 🙂
pas mus nuo senų laikų su šiais grybais pieniška verdama
nu ot… briedžiukai auga pas many prie daržo po grūšne. O prie gatvikės po kauleniu šiemet radau vieną bobausį.
O kas link pieniško grybų sriubos… mano brolienė ją kažkaip su šonine verda. Rūkyta, kepta. T. y. paspirginta. I su bulvė. I su tikrais grybais t. y. baravykais.
daug tų variantų yra, dar daugiau galim sugalvoti…
Pingback: Autostopo varžybos. Pirmos dienos sriuba | Septyni virtieniai
“Skystis, kuriame virė, naudojamas sriubai.” – atsargiai! mano kolegės šeima puikiai pažįsta grybus, bet nuovirą panaudojo padažui 🙁 visa šeima atsidūrė ligoninėje 🙁 gal šampinjonų ar voveraičių nuoviras tik tinka 🙂
šių pavasarinių grybų nuovirą naudojame sriubai daug metų, ir mūsų seneliai taip darė. Taip pat daug sykių esame naudoję baravykų nuovirą, taip kad be baimės
Pingback: Pieniška zacirka su pavasariniais grybukais | Septyni virtieniai