Kas pasaulyje atlaidžiausias? Kotletas!!! – patarimai virtuvės naujokui
Kalbant apie atlaidumo lyderius, galėtų minėti Motinos širdį, bet kadangi mano tinklaraštis yra kulinarinis, neminėsim kai kurių vardų be reikalo ir nepainiosim viešpaties su kotletais.
Pažvelgus į šį reiškinį iš platesnės perspektyvos, šiek tiek nustebau, sužinojus, kad tikrasis kotletas kilęs iš Prancūzijos, kur reiškia kepsniuką su pakrašty prikibusiu šonkauliu. O tai bent!
Kokiais jis ten keliais iš Prancūzijos ėjo, nėr žinios, bet mūsuose labiau paplitusi kitokia, sakyčiau, sovietizuota, kotleto tradicija, kurios pagrindinis požymis ir privalumas yra tas, kad sueina į jį bele kas, reikia nedaug ir nebūtinai kokybiškos mėsos, ir po kotleto vardu vyrams įmanoma sumaitinti beveik viską, ir net susilaukti pagyrimo, kad “pagaliau pradėjai normalų maistą gaminti”.
Ką bedėtum į kotletus, kaip iš jo besityčiotum, jis vistiek išlieka kotletu, ir netgi skaniu. Neskanius kotletus sugebėdavo pagaminti tik kai kurios valgyklos. Nežinau kaip. Kvapas būdavo “kaip mazgotės”, bet netikiu, kad mazgotę į juos dėdavo.
Kotletas gali būti iš mėsos, pusiau iš mėsos, visai be mėsos, tik vienas dalykas yra privalomas – tai svogūnas. Nes jei nebus nei mėsos, nei svogūno, tadum bus blynas. Kuris irgi būna gerai. Bet nebe kotletas.
Bazinis (minimalistinis) kotleto receptas
- malta mėsa
- svogūnas
- kiaušinis
- druska
- malti juodieji pipirai
Mėsa nesvarbu kokia: kiauliena, jautiena, vištiena, kalakutiena, karviena, gaidiena…, bet turi būti malta. Svogūnas smulkiai supjaustytas, sukapotas ar sutarkuotas. Kiaušinio reikia tam, kad kepdamas kotletas netrupėtų gabalais. Jeigu ką, galima pakeisti šaukštu krakmolo.
Į kotletą, visiškai nepakenkiant jo skoniui, galima įdėti:
- piene mirkyto batono
- sumalto iki trupinių batono arba džiuvėsėlių
- manų kruopų
- išbrinkintų avižinių dribsnių
- virtų ryžių arba virtų perlinių kruopų
- smulkiai tarkuotą bulvę
- maltų grybų
- sojos faršo
Gal ir dar ko nors? Įdomiausia tai, kad minėti priedai bus visiškai nepastebimi – valgytojams atrodys, kad valgo kotletus išskirtinai iš mėsos. Išbandyta mano asmeniniais sunkmečiais. Kotletai atleidžia viską!
Ryžiai ir perlinės kruopės bus pastebimos, todėl patiekalą teks vadinti tefteliais.
Tiesa, galima ir daugiau prieskonių. Aš kartais pavarau sriuboms skirto mišinio.
Viską, iš ko darysim kotletus, dedam į bliūdą. Sumaišom. Kad kotletai geriau būtų sukibę ir netrupėtų, reikia išminkyti atidžiai ir biškį pažaisti su mase – paėmus šiek tiek į saują, tvoti ją atgal blūdan judesiu “tekšt!”.
Suformuoti kotletą rankomis, įmesti jį į lėkštutę su džiūvėsėliais ir apvolioti jais. Bus dailesni kotletukai. Bet jei tingim rankas kišti į maltą mėsą, kabinam šaukštu ir dedam tiesiog į keptuvę. Kotletai atleis.
Kepti ant keptuvės riebaluose. Jei kotletai iš riebesnės mėsos, pradžiaį įdėti labai nedaug riebalų, tik kad ne sausa keptuvė.
Kepam ant vidutines ugnies, iš pradžių keptuvę uždengę dangčiu. Kai viršutinė, dar nekepama pusė, pabals, apverčiame. Dančio nebedengiame – lai apkepa.
Galima iškeptus kotletus sudėti į padažiuką ir jame patroškinti, tada galima kepti išvis nedengiant dangčiu ir ant didesnės ugnies.
Galima juos kepti orkaitėje.
Nu visaip su kotletu galima. Tik neužmirškim svogūno.
jei norite juos pateikti kaip šnicelius, receptas čia.
O svogūną dedate pakeptą? Kokie padažiukai troškinimui mėgstamiausi?
Oi patinka man šitas tinklaraštis – žvengiau kažkada pusę nakties beskaitinėdama.. Turite tokį sveiką drūtą humoro jausmą 🙂
Buvo kažkur apklausėlė “kaip įsivaizduoji šito blogo rašytoją”- tai niekaip negaliu apsispręsti į kurią pusę čia man įsivaizduoti 🙂
As tai pasibedavosiu biski. Nu nedraugaujam su manim kotletai, jomajo!!! Pries keleta sav kepiau is jautienos farso, djau farsa, svoguniuka, batono, kiausa, susitrauke kaip nezinau kas.. Pries savaitele vel dariau, galvoju desiu kiaulienos farso, riebesni bus, gal nesitrauks taip. imeciau viska ta pati, vietoj batono tik pabrinkytus batono trupinius, tas pats velnias, zodziu, o sausi, sprangus gavos kad eeeeina sau. Gaila namie suns neturiu, tai bent tas paedes normaliai liktu 🙂
Labai gerai įtarkuoti cukinijos, ar moliūgo. Labai tinka sojos dribsniai.Traleliushke, na neįsivaizduoju kaip tas kotletas gali susitraukt, nebent iš vienų lašinių.
O aš turiu įtarimą, kad farše buvo mažai faršo ir nemažai vandens – čia toks PC fokusas svoriui didinti. Pabandykite pirkti mėsą iš ūkininkų arba susimalti pati.
labai gerai vietoj duonos mirkytos yra įdėti kelis šaukštus avižinių dribsnių. Avižinius dribsnius reikia užpilti karštu vandeniu, kad išbrinktų. Jei lieka lašas kitas vandens – nusausinti ir dėti į faršą vietoje miltų. Nu ir dar krakmolo bent šaukšto nevertėtų pamiršti. Nors kartais ir be krakmolo gerai gaunasi.
Svogūną dedame nekepintą, o padažiuką dažniaus darau paprastą senovinį, kuris ne per seniausiai sužinojau, kad bešameliu vadinasi.
Traleliushke, o gal tu per ilgai kepi? Nežinau, kokios dar galėtų būti bėdos.
Avižų dribsniai taip! Jau seniai išbandyti, ypač kai reikėdavo daug kotletų už mažą kainą. O apie cukiniją – moliūgą nebuvau pagalvojus. Sulauksim sezono, išbandysim.
Indre, tu mane gana teisingai įsivaizduoji, ir sveika, ir drūta 🙂
Galima varškės vietoj batono. Nebandžiau nežinau ar gerai.
Dar girdėjau galima gazuoto vandens, bet tik jei pati susimali mėsą 🙂
Bandžiau su vištienos kepsniukais, geri gavosi.
Galima ir tarkuotų morkų, visai įdomiai. Tik paukštienai tinka labiau.
Pas mus namie kotletai yra blogis. Kaip ir viskas, kas iš faršo… 🙂
skaičiau išsišiepus 😀 valgykliniai kotletai man irgi mazgote atsiduodavo, neįsivaizduoju ką reikia daryti, kad tokį “aromatą” išgauti 😀
turbo mega ikvepimas apeme perskaicius ((: niekad nepagalvojau kad galima vietoj batono det kazka kito.. nors as tai pastaruoju metu ne batona mirkau piene o tuos pacius maltus dziuvesius. ir dar cesnakas ziauriai tinka. ypac jei i kotleto viduri ikisht dziovinta slyva (: cia mano slaptas ginklas, hehe.
tik va ko nemoku, tai troskint padaze, kad gautusi dar labiau teisingai valgykliniai. bet ir taip gerai.
o skaniausia tai salta kotleta pjaut per puse ir uzsidejus ant duonos valgyt
Varškės! – mat kaip!
Dėl mazgotės aromato tai čia mistika, priežastis turbūt taip ir nebus atskleista.
Shiny, kaip dabar savim didžiuojuos, kad ėmiau tave ir įkvėpiau 🙂 Man džiovinta slyva labai tinka visur, bet mano išrankieji mėsėdžiai nesutiktų. Morkų irgi nesutiktų, nes jos, įtariu, akivaizdžiai matosi ir neatrodo kaip mėsa. O padaže nebūtinai troškinti, galima jį atskirai padaryti ir paskui užpilti.
varškė gerai, nors nekošeriniai bus :). Bet labai tinka tiems, kas sumano baltymų dietos laikytis – mėsa ir varškė, ir jokių batonų. Tarkuota bulvė, per bulvinę tarką, kaip cepelinams – vietoj kiaušinio, ei nėra arba dėl sveikatos negalima. Išbandyta, veikia puikiai. Su tarkuotom morkom, salierais, cukinija, moliūgu, patisonu – puiku, kotletai lengvasni, sultingi. Ir dar – gerai yra kept orkaitėje, ypač kai prireikia didesnio kiekio. Jei prieš dėdamos į skardą nepakepinsite ant gerai įkaitintos keptuvės po minutę kiekvieną pusę, kol sutrauks paviršių, tai skardoj gausite jau troškintus. Savo sultyse. Žinoma, jei bus daug pririkiuota.
A, dar : faršas blogai. Gerai yra malta mėsa. Dar geriau – savo sumalta, ar bent ‘prie akių”. Bet faršas tikrai ne kas…
Man pasakymas “košerinis” vis dar labai mistiškas. Na taip, kotletai su varške netiks dėl draudimo mėsai santykiauti su pienu.
Bet pvz kartais užsienietiškuose receptuose randu parašyta – košerinė druska ir nusistebiu, kas per daiktas.
Reiks kada nors pasidomėti.
Ponas Šiaip, gal norėtumėt parašyti rašinėlį specialiai Virtieniams košerine tema?
Pati gyvenu ten kur vyrauja jautienos farsas taigi galiu duoti keleta patarimu kaip su juo elgtis kad gautusi normalus kotletai ar netikras zuikis, yra keletas isbandytu budu:
Ideti grietines (i viena kg apie 200 gramu, arba per pus maziau majonezo, bet grietine tikrai geresnis pasirinkimas, skantis variantas tik is bedos).
Antrasis budas mano kiek reciau naudojamas, taciau irgi patikrintas tai i farsa pilti apie stkline alaus.
Taigi sie budai padeda nesusitraukti kotletams ir jie buna minksti kaip ir gaminti is kiaulienos. Savo asmenine patirtimi dazniausiai jei tik yra galimybe renkuosi grietine.
pas mumi, kaip žinia, vyrauja kiaulės faršas, bet pravartu žinoti, kaip reiktų su jautiena apsieiti. Geri patarimai, ačiū
Labai smagiai persiskaitė įrašas 🙂
Šūra, vy telepat 😀
Kepu kotletus kartą metuose ir kaip tik šiandien tas įvykis įvyko ir atsiverčiu Dalios tinklalapį ir žiū kotletai! 😀
Manyčiau kotletų susitraukimą įtakoja mėsa.
Mano močiutė kepa dieviškus kotletus. Žinau tik, kad deda sočiai grietinės…ir dar kažko…. Troškina aliuminiame puodžiukyje su daug sviesto, lauro lapeliais, pipirėliais ir trupučiu vandens…žiauriai skanūs.
Dabar pamasčiau kodėl kotletas dėl blogos mėsos galėtų trauktis kepant:
1. Kaip buvo minėta – įvesta vandens dėl svorio.
2. Be mėsos primalta daug jungiamojo audinio, kuris termiškai apdorojant turi savybę nežmoniškai susitraukti.
😀 Geras, pati pirmą kartą užvakar kepiau kotletus, nes rankų kišimas į mėsą man nelabai… Kadangi mašiau kalakutieną su šiek tiek kiaulienos, šaukštas grietinės buvo labai į temą.
Laura, mano kotletai jau beveik prieš mėnesį kepti, bet vistiek Šura telepat 😀
siandien kepiau kotletus, prisiminus mmaos net seiles burnoj uzsilieka… tad nusprendziau pasigaminti pati… ir kartojasi ta pati situacia kaip ir pries tris metus. likau nevalgius ir susinervinus, nes man tie kotletai turi nemlanu kvapa, nesuprantu del ko, dabar trim metam i prieki apie juos nenoresiu net pagalvoti… pirkau jautienos ir kiaulienos farsa, gal cia klaida?, nesuprantu kas jiems ne taip
Jeigu pati mėsa nebuvo sugedusi ir nesmirdėjo, galiu įsivaizduoti tik vieną priežastį, kodėl nemalonų kvapą turėjo kotletai: jeigu pasitaiko kuilio mėsa. Kuilio mėsa nežmoniškai smirda jei nekastruotas, tačiau kartais būna kažkaip ne iki galo iškastruoti paršai ir šiek tiek smarvės skleidžia ir jų mėsa, deja, tik tuomet, kaip pradedama gaminti, šviežios jos neatpažinsi.
Neįtikėtina, kad tau, Deimante, tai pasitaikytų antrą kartą iš eilės… na bet neįsivaizduoju, kokia dar priežastis. Kaip sakoma, nepauosčius, nesuprasiu.
Pingback: Kas pasaulyje atlaidžiausias? Kotletas!!! – patarimai virtuvės naujokui | Kauno Žinios
wow…turbut pirma syki gyvenime tiek ilgai skaiciau apie kotletkus.man beje niekada nesigauna du kart pagamint tokiu paciu ir nesuprantu kodel,nes visada dedu tuos pacius ingridientus.bulviu niekad neitarkuoju nes tuomet kotleciukai gaunas lb tamsus o gal cia tik man taip gaunasi?
elziuke, turbūt mintys kaskart vis kitokios būna, o jos irgi sudedamoji dalis 🙂 nesu girdėjusi, kad nuo bulvių patamsėtų
Esu dekinga sio tinklalapio autpriai,uz nuostabius receptelius.
Siandiena isbandziau kotletus su aviziniais dribsniais.
I farsiuka ipjausciau poro. Skonis tiesiog pasakiskas.
nu į sveikatą, almanta.
Smagiai čia apie kuilieną! Greit kuilių nebebus galima kastruot (pagal ES direktyvas), tai kokie bus kotlečiukai tada?!…
Kita karta kietokas farsas buna tai vietoje vandens pilu pienuko, paskysteja. Palaukiu pusvalanduka ir viskas, sutvirtejes puikus farsiukai.
Vandenį į faršą pili? Kaip netikėta
:)Aš irgi su kotletais duodu valią fantazijai, visada išeina kitaip,nes vis kitaip kažką įdedi ir visada iš akies.
Nu tikrai, sugadint neįmanoma.( nebent mėsa labai prasta)
Kai reikia didesnės išeigos be jau išvardintų produktų tinka kopūstas,patarkuoju ant burokinės tarkos.Irgi nesimato, o duoda minkštumo ir skonis malonus.
purumą ir šviesumą duoda kotletams šaukštas grietinės maždaug 300g faršo. ale pati tingiu kotletus kepti. imu fašą, formuoju blyną, ant keptuvės lauro lapą, ant lapo dedu tą blyną. užberiu prieskoniais, kokių turiu. gaunasi maltas kepsniukas. batonų duonų nededu, jei jau jo reikia, tai atsikąsiu nuo riekės 🙂
oi įdomiai čia… o svarbiausiai visai logiška, turėtų kuo normaliausiai gautis
kaip pataisyti perkepusius kotletus? kepti orkaiteje per ilgai…. kieti kaip akmenys… gal padaziuke patroskinti, bet nzn ar kas nors gero gausis, o gal permalti ir dar kazka sugalvoti ar jau iskart mesti lauk? pasidalinkit patirtimi aciu:)
iš patyrimo nelabai ką turėčiau pasakyt… jei neapdegę, gal tikrai padažiuke bandyti
Pingback: Tortas "Pavlova" | Septyni virtieniai
Pingback: Svogūnų sriuba | Septyni virtieniai
Labai labai skanu. Bet be šnabės nieko gero..
Oho, as ir nustebau suzinojes kad Kotletai is Prancuzijos kile. Tiktai kol jis iki musu atkeliavo sonkauliukas pasimete (kazkodel kila itarimas kad cia Lenkai bus nagus prikise)…tai ir likom tik su mesa (kas kaip isgali) ir cibuliai…
kepsiu kotletus (be sonkauliuka ) siandien…
Labai graziai aprasyta viskas, bus kaip zuikio dainos…
Pats paciausias receptu blogas, ir pasijuokti ir pagaminti tikrai skaniu patiekalu 🙂
As turbut visai beviltiska seimininke… neiseina man skanus kotletai nors uzmuskit… 😀 viska dedu pagal receptus, nu bet jie man iseina kieti, sausi, tokie beskoniai… ir nesupratu kur klaida darau, gal kuri galetu parasyti, kas sutrikia jiems puruma ir dregnuma, o nuo ko jie iseina kieti ir sausi? Kokia apskritai yra jau uzmaisyto farso konsistencija? Ir kiek mazdaug laiko reikia juos kepti?
nežinau nė ką patarti… gal mėsa turėtų būti kiek riebesnė, o gal bandyk ragauti trumpiau keptus. Pergnybk ir jei nebėra viduje raudonas, bandyk ragauti.