Benedikto kiaušiniai

Su Ignu mūsų virtuvėj atsiranda visokios prabangos, pvz šiandien buvo Benedikto kiaušiniai. Jau aš pati tai tikrai nežaisčiau su Benedikto kiaušiniais. Man sočiai Oliverio morengo, su kuriuo terliojaus vakar pusę dienos ir dar tiuningavau šiandien rytą prieš auštant, bandydama nesėkmes paversti privalumais.

Valgydama Benedikto kiaušinius, galvojau apie vienuolius benediktinus, nes plakant padažą visai būtų laiko giesmių pagiedoti. Bet internetai vienuolių ir kiaušinių nesusieja. Yra kelios versijos, kodėl patiekalas taip vadinasi, ir pagal abi iš jų Benediktas ne virtuvės šefas, o valgytojas, o pėdsakai veda į 19 a. pabaigos Niujorką.

Benedikto kiaušiniai

  • 3 kiaušiniai
  • 3 griežinėliai plonai pjaustyto rūkyto kumpio
  • 3 riekės skanios baltos duonos
  • apie 25 g sviesto
  • šviežiai grūstų pipirų

Olandiškam padažui

  • 3 kiaušinių tryniai
  • 80 g sviesto
  • 1 šaukšto baltojo vyno acto
  • kelių lašų citrinos sulčių
  • druskos

Pirmiausia daryti olandišką padažą.

Metaliniame dubenyje išplakti kiaušinių trynius su druska ir actu bei citrinos sultimis. Ištirpinti sviestą. Dėti dubenį su kiaušinių plakiniu ant puodo, kuriame verda vanduo (kad dubens dugnas vandens nesiektų, bet gautų garų), ir plakti toliau. Palengva supilti tirpintą sviestą nenustojant plakti kol viskas susijungia į lygią masę ir šiek tiek sutirštėja, bet nesukepa į kiaušinienę. Nuimti nuo karštų garų, galės paskui ten dubenį uždėti vėl, kai garai bus šilti, bet ne karšti.

Virti kiaušinius. Vandenį užvirti ir šiek tiek parūgštinti actu. Sumažinti ugnį po puodu iki minimumo. Šaukštu pradėti vandenį sukti, kad susidarytų verpetas, tada į jo vidurį atsargiai įleisti kiaušinį be lukšto ir stebėti nieko nedarant, kada bus baltymas išviręs, o trynys dar kliuksintis. Trunka kelias minutes. Išgriebtus kiaušinius pasidėti ant popierinio rankšluosčio.

Pačirškinti keptuvėje paglamžytus rūkyto kumpio griežinėlius.

Paskrudinti duoną.

Užtepti sviestu dar šiltą paskrudintą duoną.

Uždėti pakeptą kumpį.

Uždėti virtą kiaušinį. Užpilti šiltu olandišku padažu. Jei padažas atvėso, pašildyti ant garų, o jei pernelyg sutirštėjo, dar įplakti kokį šaukštą vandens. Barstyti pipirų.

Iš visų galimų pomidorų, kalendrų, rožių ar jazminų, buvo leista uždėti tik krapą, nes pomidorai šalia benedikto būtų “senovė, atėjus iš sovietmečio”.

Jei perpjovus kiaušinį, pasilieja skystas trynys, visiška sėkmė, valio valio Benediktui.

One thought on “Benedikto kiaušiniai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *