Balta neminkyta duona kaip čiabata

Nelabai galėtų vadinti čiabata, nes ne tokia technologija. Rezultatas toks geras, kad nebesupranti, kam pirktinėse duonose toks ilgas ingredientų sąrašas, jei reikia tiek nedaug.

Su šia duona nėra daug darbo, bet reiktų nusiplanuoti pusdienį būti namuose, nes tam tikrais laiko tarpais reiks pridėti savo rankelę.

  • 500 g miltų
  • 400 ml vandens
  • 5-7 g sausų mielių (jei pakelyje 7 g, dedu visas, o jei pakelyje 11 g, jų užtenka 2 kartams)
  • žiupsnis druskos, maždaug nubrauktas šaukštelis

Miltus įsijoti į dubenį. Įberti druskos ir mielių. Viską sumaišyti.

Įpilti drungno vandens. Išmaišyti.

Nesikankinti ilgai maišant. Tik tol, kol nebeliks sausų miltų. Uždengti dubenį rankšluosčiu arba sunkiu dangčiu. Palikti ramybėje 2 valandoms.

Po 2 valandų tešla šiek tiek pakyla. Jei kambarys šiltesnis, gali labai pakilti. Jei vėsiau, ne taip stipriai pakyla, bet kokio dydžio bebūtų tas pakilimas, visi geri.

Ranką sudrėkinti. Užkišti ranką ties dubens pakraščiu, pakabinti tešlos ir tempti aukštyn

Kelti aukštyn tiek, kiek pavyks, gal apie 30 cm, ir lengvai tuzginti. Tokiu būdu miltuose esantys baltymai dar labiau sukimba ir nulemia duonos struktūrą.

Ištemptą tešlos dalį užguldyti ant tešlos paviršiaus. Užkišti ranką šiek tiek kitoje vietoje ir tempimą pakartoti. Iš viso iš 4-5 vietų. Uždengti dubenį ir palikti 40 minučių. Paskui vėl padaryti tokį pat tampymą ir vėl palikti 40 min. Iš viso tą tampymą kartoti 2-3-4 kartus. (2 kartus – tik jei nebėra laiko)

Kiekvieną kartą tešla bus gražesnė ir gražesnė. Kokį ketvirtą kartą tampant tešlą, ji jau bus visiškai atlipusi nuo dubens pakraščių, nelips prie rankos, o pradėjus kelti tešlą, beveik visa kartu tempsis.

Stalą rimtai užbarstyti miltais. Ant jos išversti tešlą. Tuo pat metu jau galima įjungti orkaitę, nustačius 250C. Orkaitėje turi kaisti ir ta skarda, ant kurios bus kepama.

Tešlą dar patampyti iš visų 4 pusių. Kiekvieną kartą ištempus, užlenkti atgal į kukulį, ir galiausiai padėti “siūle” žemyn. Jau matosi, kad randasi gražių pūslių.

Padalinti tešlos gabalą į 2 arba 3 dalis. Kiekvieną gabaliuką paformuoti patampant ir sulankstant, bet neminkant. Padėti ant atskiro kepimo popieriaus gabalo, pabarstyto miltais.

Uždengti audeklu ir palikti 20 minučių. Maždaug per tiek laiko įkaista orkaitė. Tešla per tiek laiko šiek tiek pakyla, bet neitin stipriai.

Jei mūsų idėja – tvarkingesni pailgesni batonai, galima padaryti atramas, kad mažiau plėstųsi į šonus.

Kai orkaitė įkaista iki 250C, į jos apačią padėti indą su vandeniu, ir išimti tą įkaitusią skardą, ant kurios keps duona. Į ją perkelti duonos gabalus su visu kepimo popieriumi ir viską staigiai į orkaitę. Viską daryti greitai.

10 minučių laikyti temperatūrą 250C (realybėj ji šiek tiek nukrinta dėl vandens ir durelių darinėjimo, bet ne tragedija).

Po 10 minučių išimti indą su vandeniu, temperatūrą sumažinti iki 170C ir dar kepti 12-15 min.

Iškepusią duoną padėti ant grotelių kol atauš. Pradžioje pluta būna kieta. Į ją smagu barbenti – toks teisingas duslus garsas.

Kai ataušta, pluta suminkštėja.

One thought on “Balta neminkyta duona kaip čiabata

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *