Sorų košė
Ar soros – tik paukščių lesaliukas? Ar jos užauga ant tų pačių augalų, iš kurių rišamos šluotos? Ar grūdeliai auga kokiose nors ankštyse? Ar derlius nurenkamas iškart tokie geltonučiai karoliukai, ar parduotuvėse jos būna nulupinėta žievele?Ar soros auginamos Lietuvoje? Kokių šalių virtuvėje sorų daugiausia?
Kai kuriuos atsakymus duoda Ponas Didysis Ekspertas, o kai kuriuos – vikipedija, be to dar pridurdama, kad sorų lapai su nuleistomis lapamakštėmis. Neįsivaizduoju, kaip atrodo nuleistos lapamakštės, bet bala jų nematė. Visur, kur tik rašoma apie soras, paminima, kokios jos naudingos sveikatai, o tokius teiginius kaip “Sorų kruopų košė verdama ne mažiau kaip 1 valandą” paneigiu patikrinusi praktiškai. Tai jau tikrai soroms nereikia valandos!
Sorų košė
- 1 dalis sorų kruopų
- 2 dalys vandens
- druska
Pagardinimui: sviestas arba lašinukai, svogūnas
Pamatuoti kruopų kiekį puoduku, dubenėliu arba kibiru. Kruopas perplauti iš pradžių šaltu vandeniu, paskui nuplikyti karštu vandeniu. Tą vandenį nupilti. Kruopas supilti į puodą storu dugnu. Tuo pačiu puoduku, dubenėliu ar kibiru, kuriuo buvo matuotos kruopos, atsimatuoti šalto vandens ir užpilti ant kruopų. Šiaip jau sorų ir vandens santykis yra viens prie dviejų – dviejų su puse, bet kadangi kruopos buvo plautos vandeniu, kurį nupylus vienas kitas lašas vistiek dar liko, tai užpylus dar dvi tokias normas vandens, kiek buvo kruopų, gaunasi pats tas. Įberti druskos.
Dėti ant nestiprios ugnies. Po užvirimo dar pavirti 20 minučių, kol kruopos sugers visą vandenį. Nuimti nuo ugnies ir neatidengus palaikyti dar 5 minutes. Gardinti arba sviestu, arba spirgučiais su svogūnais.
Spirgučiams šviežius lašinius supjaustyti gabaliukais. Nelabai svarbu, kokio dydžio ir formos jie bus, kubeliais, lakšteliai ar šiaudeliai, bet svarbu, kad bent viena kryptimi jie būtų plonyčiai. Pakepinti tol, kol paleis riebalus ir traškiai sugruzdės. Išgriebti spirgučius. Riebaluose pakepinti smulkiai pjaustytą svogūną iki kol nuskaidrės ir šiek tiek apkeps.
Viską sumaišyti – sorų košę, spirgučius, keptus svogūnus ir riebalus.
labai pakilo nuotaika pabandzius isivaizduoti, kaip kruopas matuoju kibiru :))
mano zylės soras ignoravo, ba lesa nesūdytus lašinius. o kibiras košės – pats cinkelis 😀 ačiū, Dalia, nežinojau ką su kruopmis veikti 🙂