Pažintis su Tailando virtuve. Vištiena su Thai padažu

Thai vištiena
Galvojau, padarysiu kaip visada – peržiūrėsiu kokį dešimt receptų, apibendrinsiu, išskirsiu esmę, nusipirksiu tuos produktus, kuriems akcijinė kaina, praleisiu patį aštrumą, pagerinsiu razinkomis ir bus tailandietiškas patiekalas.

Jau po kokio trečio recepto skaitymo pradėjau suprasti, kad taip paprastai nebus. Pirms dalyks, nežinau ar turėčiau vadinti tailandiečių, ar tajų patiekalu. Kas žino, kaip?

Kic dalyks – beveik visuose receptuose produktų sąrašas iš kokio 20 punktų, kurių trečdalis negirdėti ir neįsivaizduojami. Palmių sirupas, bambuko ūgliai , tamarindo sultys, tofu, kafyro lapai ir…. žirniniai baklažanai! Esate girdėję tokius? Žirniniai baklažanai!

Taigi teko vadovautis receptais, esančiais “Santa Maria” tinklapyje –  egzotikos pakankamai, bet produktai dar lietuviško proto ribose. Subendrinau kelis ten rastus receptus, o tai kas gavosi, buvo įvertinta teigiamai.

Tiesa, naršydama po receptus, dar vieną kitą įdomų dalyką sužinojau. Ar Tailande valgoma lazdelėmis? Nebent tik makaronai (noodles)! XIX amžiuje Tailando valdovas lankėsi Europoje. Grįžęs, pradėjo modernizuoti savo tautą: pratino valgyti sėdint ant kėdžių ir naudotis šaukštu bei šakute. Šakutė laikoma kairėje rankoje ir reikalinga tam, kad maistą stumteltų į šaukštą, kuris laikomas dešinėje. Valgyti nuo šakutės Tailande negražu. O šaukštas dažnai keraminis.

Kaip ir visose Azijos šalyse, Tailande valdoma daug ryžių, o žodis “valgyti” jų kalboje yra tas pats, kas “valgyti ryžius”. Nesvarbu, koks patiekalas būtų patiektas.

Tuose receptuose, kuriuos peržiūrėjau, niekur nepastebėjau pieno produktų. Dar iki galo neįsitikinau, bet jau pradėjau įtarti, kad jie ten nieko nemelžia. Nebent tik kokosus ir sojas.


vištiena su Thai padažu

Vištiena su Thai padažu ir ryžiais

Turbūt būtų geriau gaminti wok keptuvėje, bet dėl anokios neturėjimo, naudojau paprastą. Aliejuje pakepinau supjaustytą svogūną ir vištieną kol pradėjo šiek tiek apskrusti. Subėriau gabaliukais pjaustytą papriką ir pievagrybius, dar kokią minutę paskrudinau ant didelės ugnies, tada subėriau prieskonių mišinį vištienos patiekalams Thai Wok ir užpyliau apie 200 ml vandens. Ugnį sumažinau ir kaitinau 15 minučių retsykiais pamaišydama. Druskos papildomai nebereikėjo.

Atsimatavau puoduką ryžių. (Nesvarbu, kokio dydžio puodukas, svarbu, kad paskui ir vanduo būtų tuo pačiu matuojamas. 1 dalis ryžių 2 dalys vandens.) Ryžius nuploviau. Užpyliau 2 puodukais šalto vandens. Įbėriau druskos ir uždėjau virti. Kai užvirė, nusistačiau laikmatį, kad subirbtų po 8 minučių. Tuomet ugnį užgesinau, pora minučių palaikiau uždengtame puode. Ryžiai sugėrė visą vandenį, suminkštėjo kiek priklauso, bet išliko birūs. Ant ryžių užtarkavau laimo žievelės. (Paskui paskaičiau, kad reikėjo dar ir sulčių įspausti, šitą tai šįsyk užmiršau, bandysiu kitą kartą).

Patiekiant vištienos padažą būtų tikę žali svogūnų laiškai. Tokių dar neturiu, tai užbėriau poro ne visai baltos ir nelabai žalios dalies.

Mangą nulupau, supjausčiau gabaliukais.

Patiko visiems. Padažas kvapnus ir aštrokas, bet dar įmanomo aštrumo. Jį labai puikiai atsveria mangas. Brangus tas mangas, bjaurybė, dvejojau prieš pirkdama, tai ėmiau iš lentynos, tai atgal dėjau, bet išvada tokia, kad jo čia reikėjo, ir retsykiais verta save mangais pamylėti.

Dar ką nors tailandietiško (ar tajų?) būtinai bandysiu. Būtiniausiai!

santa maria thai

6 thoughts on “Pažintis su Tailando virtuve. Vištiena su Thai padažu

  • 2013/01/14 at 09:54
    Permalink

    čia šiaip susisinchronizavo 🙂 Lietuviškuose tinklaraščiuose bus šiom dienom ne vienas Tailando receptas, nes Santa Maria pasiūlė pabūti bandytojais.
    Manau, kad mangai tikrai ten kitokie, nes gi kad atgabentų iki čia, kokius žalius juos reikia nuskinti…

  • 2013/01/15 at 20:15
    Permalink

    Patiko 🙂 Ačiū

  • 2013/01/16 at 13:34
    Permalink

    Veronika, gaminai?

  • 2013/01/16 at 15:15
    Permalink

    Taip, beveik viską tiksliai nuo Tavęs nusižiūrėjau, tik ryžiai buvo Maximos ilgagrūdžiai.Ir mangas pasitaikė kietas, neprinokęs, vienu žodžiu, lietuviškas 🙂 Buvo tikrai skanu.

  • 2013/01/16 at 15:18
    Permalink

    Veronika, super! bet kada nors būtinai išbandyk Basmati. Tokie jie geriečiai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *