Violetinis kvapiųjų našlaičių sirupas

mėlynas sirupas

Pasidariau violetinio, beveik mėlyno sirupo, ir gavosi taip gražiai, kad mane ištiko kelias dienas neslūgstanti euforija, per kurią prisižadėjau keisčiausių dalykų. Žinot, ką, bus Vienos dienos restoranas Žagarėje ant upės kranto, Kaliausių fabrikėlyje, restoranas vadinsis “Laukinio augalo laisvė”, jame lankysis žmonės ir gulbės, o aš žaliu sijonu pasidabinusi pienių žiedus kepsiu (vajetus, ir kam aš visa tai žadėjau, bet dabar atžadėti nebegaliu). Violetinis, beveik mėlynas sirupas bus lašinamas į Švedpolio šaltinio vandenį, kas ateis, tas galės paragauti.

viola odorata

Man iki tol neregėtas ir negirdėtas violetinis sirupas kai kuriose šalyse puikiai žinomas ir vadinamas senoviniu. Kvapiosios našlaitės (viola odorata) auga ir pas mus – pievose, kurios prižiūrimos ir šienaujamos, bet nebuvo gausiai užsėtos vejoms skirta monokultūra, todėl jose liko vietos ir gysločiui, ir sidabražolei, ir raskilai. Ir kvapiajai našlaitei. Žydi ankstyvą pavasarį, žiedai ant trumpų kotelių,  iš tolo nelabai pastebimi, vaikštant po pievą reikia žiūrėti žemyn. Tikrai ne retenybė.

Jeigu esatę kur nors skaitę ar girdėję apie žibuoklių sirupą ar cukruotas žibuokles, tai žinokit, tai ne apie žibuokles, o apie kvapiąsias našlaites. (Skaitykite: Žibuoklės demaskavimas)

Kvapiųjų našlaičių sirupas

  • kvapiųjų našlaičių žiedai
  • vanduo
  • cukrus

Priskinti kvapiųjų našlaičių žiedų. Sudėti į indą suspaudžiant. Kai kuriuose mano skaitytuose receptuose rašo, kad reikia nuskabyti žiedlapius ir naudoti tik juos, kitur rašo, kad nebūtinai skabyti. Aš neskabiau.

Užpilti verdančiu vandeniu. Vandens reikia tik kad apsemtų žiedus. Gana greit pasimatys, kad vanduo mėlynuoja. Uždengti rankšluostėliu ir palikti 24  val.

Nupilti mėlyną vandenį į puodą. Našlaičių žiedelius nuspausti per marlę, atsiprašyti ir išmesti.

Sekantis veiksmas rizikingiausias. Į nupiltą vandenį reikia įberti cukraus, pakaitinti ir išmaišyti kad cukrus ištirptų. Mano skaitytuose receptuose cukraus reikia maždaug dvigubai daugiau pagal tūrį, negu buvo vandens. Tačiau sirupo negalima kaitinti iki užvirimo, nes dings spalva. Taigi reikia kažkaip išlaviruoti – nepakankamai užkaitinus, neištirps toks kiekis cukraus. Jei cukraus bus dėta mažiau, baisu, kad sirupas gali surūgti. O jei perkaitinsim, nebebus spalvos.

Aš dėjau panašiai tiek cukraus, kiek buvo vandens. Kaitinau labai atsargiai. Sirupą dabar laikau šaldytuve, ir kiek jis laikysis dar nežinau.

Sirupas nestipraus malonaus kvapo. 1-2 šaukštelius sirupo išmaišyti stiklinėje vandens. Galima gerti taip. BET. Bet dar geriau į stiklinę įlašinti kelis lašus citrinos sulčių. Skonis gaivesnis, o spalva tiesiog akyse ima keistis. Virsta į rožinę.

našlaičių sirupasTai galite įsivaizduoti, dėl ko man euforija, na tikrai labai gražu. Aišku praskiedus vandeniu, spalva nebebūna labai intensyvi, bet jei būčiau dėjusi dvigubai daugiau cukraus, tai geriamas rezultatas būtų dar blyškesnis.

Naudojausi keliais internete rastais receptais, vienas iš jų violet syrup.

viola odorata

3 thoughts on “Violetinis kvapiųjų našlaičių sirupas

  • 2015/05/07 at 00:13
    Permalink

    Aš šį pavasarį irgi gaminau kvapiųjų našlaičių sirupą, galiu patvirtinti, kad geras dalykas, labai tinka pilti į putojantį vyną ir kokteilius, o jeigu lieka iki braškių sezono – ant braškinių ledų 🙂 Pasisekė jums, kad kvapiosios našlaitės auga tiesiog pievose, aš kelerius metus ieškojau jų daigų, kol sode įsiveisiau… Čia, ties Aukštaitijos ir Suvalkijos riba, laukinėje gamtoje tik šuninių našlaičių galima rasti, kurios savo išvaizda į kvapiąsias panašios, bet, deja, tiktai išvaizda, o ne kvapu.

  • 2015/05/07 at 12:28
    Permalink

    Kristina, pas jus pievose turbūt kitokie gėriai auga. Mūsų krašte tai išvis pievų mažai, daugiau dirbami laukai

  • Pingback: Vienos dienos kavinė “Laukinio augalo laisvė” | Septyni virtieniai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *