Tarte Tatin – apverstas obuolių pyragasŠiandien rytą nardydama internete supratau žiaurią tiesą.
Visam pasauly visi jau žino,
visi jau pjausto, kepa, apverčia, lapnoja sau laimingi.
visi jau daugiau kaip šimtą metų žino apie Tarte Tatin, o nuo manęs slepia!
Iki šio ryto nieko nežinojau. Nė kad egzistuoja toks obuolių pyragas, nei apie seseris Tatin devyniolikto amžiaus pabaigoj kepusias obuolių pyragus mažo viešbutuko svečiams (Prancūzijoj, kurgi daugiau?). Viena ių – Stefanija – kartą apsižioplino ir užmiršo įkloti tešlą po obuoliais. Ai, baisus čia daiktas, užmiršo tai užmiršo, negi eisi kartis dėl užmirštos tešlos, tiesiog ėmė ir užmetė ją ant viršaus, taip sukurdama šedevrą.

Ir dabar visi apie tą pyragą žino, o nuo šiandien ir aš žinau, ir tu, kurs čia skaitai, žinai irgi, jeigu iki šiol nežinojai. Oi man visai patktų, jeigu prispažintų kas nors, kad pirmą kartą apie tokį pyragą girdi, gi visuomet maloniau ne vienintelei būt neišmanėlei. (Tikiuos nors Praeivis nežinos, ans nei filo tešlos nežinojo, bet mes jį apšvietėm.)

Kai jau užčiuopiau siūlo galą, pagūglinau kaip reikiant, pilna tarte tatin receptų, kurie truputį skiriasi proporcijomis arba kiaušiniais, bet savo esme panašūs: obuoliai karamelėje, užkloti tešlos lakštu.

Kiekiai maždaug:

Tešlai:
200 g miltų
100 g sviesto
druskos
truputis labai šalto vandens

Įdarui:
6-10 obuolių, būtinai kietų ir nesukrentančių, pvz antaninių
150 g cukraus
70 g sviesto

Miltus persijoti, dėti druskos, sviesto ir rankomis sutrinti iki trupinių. Tuomet įpilti truputį vandens, tik tiek, kad tešla suliptų į vieną gabalą (užteks šaukšto ar dviejų). Tešlą suvynioti į plėvelę ir įdėti į šaldytuvą.

Jau galima kurti orkaitę, kad šiltų. Pradžiai iki 250C.

Svarbu namų ūkyje rasti tinkamą indą, kad galėtų ir ant viryklės kaitinti, ir į orkaitą paskui įkišti. Dažnai daromas keptuvėje, jei rankena nekonfliktuoja su orkaite.
Inde, sakykim kad ir keptuvėj, ištipinti sviestą, supilti cukrų ir kaitinti maišant, kol jis paruduos. Galima dėti truputį vandens, bet tik ne tuomet, kai viskas įkaitę, bo spjaus atgal, Ir dar taip spjaus, kad maža nepasirodys.

Obuolius nulupti ir supjaustyti gabalais. Populiaru yra pjauti į keturias dideles dalis, bet neblogai ir mažų gabaliukų pasidaryti, kurie paskui gražiai užpildys tarpus.
Taigi tuos obuolius ir suguldom į šiltą karamelę ant keptuvės. Prisipažinsiu, man šiam etape sukilo abejonės, kažkaip nerimtai ta karamelė ant keptuvės dugno rymojo po obuolių kalnu. Bet nestabdykit proceso, yra vilties, kad viskas bus gerai. Jeigu jau man pavyko ir Stefanijai Tatin pavyko, tai kam čia gali nepavykti? Obuolių karamelėje maišyti nereikia.

Keptuvė su viskuo keliauja į orkaitę 15 min. Galima pridengti folijos lakštu, bet galima ir ne, čia ne esmė.

PO to keptuvę išimam, leidžiam orkaitei vėsti iki 180 C, per tą laiką išimam tešlą iš šaldytuvo ir ją iškočiojam į blyną, kuriuo uždengiam obuolius. Spausti nereikia. Truputį užkamšyti kraščiukus.

Siunčiam vėl į orkaitę kol apskrus tešlos paviršius. Gali trukti apie 20 min, bet tiesiog reikia žiūrėti kaip atrodo.

Kai iškepa, lūkterim apie 15 min, uždengiam keptuvę su pyragu didele lėkšte ir staigiu judesiuku išverčiam į ją pyragą. Turėtų gražiai sau išsiversti. Bent jau man išsivertė, ir Stefanijai, tai kodė tau galėtų neišsiversti?

Su visais obuolių pyragais tinka ledai, nu su šituo ypač, nes obuolių daug, o ledai puikiai gesina jų rūgštumo perteklių.

Kažin kaip Stefanija nugyveno savo gyvenimą? Daugiau gal nieko itin svarbaus nepražioplino, jau ir taip jos vardas įęjo į kulinarines knygas, o pvz mokslininkams tai būtų didžiausios svajonės išsipildymas – kad jų vardas būt parašytas mažąja raide kaip kokio ampero.

2010 rugsėjo 5 d.  Antras dublis: šiandien kepiau dar kartą, specialiai šiam reikalui parsinešiau antaninių obuolių, nesvarbu, kad savo sode nesurinkti-nesuvartoti kitokie obuoliai voliojasi.

Ką dariau kitaip – karamelę dariau kitaip – šaukštas vandens ir cukrus, o sviesto tik paskui ant obuolių gabaliukais uždėliojau. Į karamelę pabaigoj įdėjau smulkių apelsinio žievelių ir cinamono – tas viskas buvo labai gerai.

Turbūt perkepinau obuolius. Gavosi marmaliodė, kurioje beveik nebeįmanoma įžiūrėti obuolių skiltelių. Bet turiu pripažint, kad skani marmaliodė – kvepianti apelsinu ir cinamonu, tik rūgštoka, todėl ledų būtinai reikia aštrokam rūgštumui gesinti. Jei ledų nėra, tinka ir grietinė su cukrum, kaip keistai tai beskambėtų.

Naudojau gatavą tešlą – bemielę sluoksniuotą. Normaliai su ja, nors tas gražusis tešlos išsisluoksniavimas tebuvo tik iki pyrago apvertimo, paskui pamirko sultyse ir tapo šiaip kažkokia tešla. Normaliu, valgomu obuolienės pagrindu.

13 thoughts on “Tarte Tatin – apverstas obuolių pyragas

 • 2010/08/31 at 09:07
  Permalink

  Va čia tai skanėstas! Kaip tik turiu obuolių, reiks eit kept, nieko jau nebus. Aš kai prie tinginio, tai greitesnis, bet irgi super skanus variantas yra naudoti sluoksniuotą tešlą.

 • 2010/08/31 at 10:04
  Permalink

  Va pasigirsiu, kad zinojau apie sita pyraga:) o apsviete mane j.oliver, naujausiose laidose jis po pasauli vel keliauja ir prancuzijoj kepe sita pyraga:)

 • 2010/08/31 at 10:59
  Permalink

  Oh, jau gyva Dalia, o tai vis įsijungiu tinklalapį, kaip agurkų sultys taip agurkų sultys ekrane 😀

 • 2010/08/31 at 14:44
  Permalink

  čia tas dalykas, kurį pirmiausia norėjau Paryžiuj paragauti (deja, deja)… kartą bandžiau ir pati kepti, bet pasitaikė ne koks receptas, o dar ir su rabarbarais. tai gavosi viskas ganėtinai apsvilę ir kartoka.
  Dalios įkvėpta pasiryžusi gaminti dar kartą , o ir obuolių kaip sykis virtuvėj yra.

 • 2010/08/31 at 18:03
  Permalink

  Aš irgi šiandien gaminsiu…vogsiu obuolius iš uošvienės…

 • 2010/08/31 at 21:11
  Permalink

  Taip, galima ir gatavą sluoksniuotą tešlą naudot.
  Sviesto-cukraus proporcijos visokios gali būt. Skaičiau, kad su ruduoju cukrum itin gerai. Dar ir cinamono galima dėt, arba riešutų kokių nors pas obuolius, arba riešutų į tešlą.
  Labiausiai viskas priklauso nuo obuolių rūšies. Jei per minkšti, gali gautis tiesiog marmaliodė.

 • 2010/09/03 at 19:37
  Permalink

  Vat o aš visažinė seniai žinojau apie šį skanėstą. Ir kepusi esu. Bet man nesigavo taip, kaip įsivaizdavau. Aš manau, kad tie obuoliukai turi labai skaniai karamelizuotis, pakliuvę į karamelės spąstus. Bet man iškepus obuoliai išskyrė savo sultis ir karamelės kaip nebūta. Sušuto ir tiek. Tai ir supykau. Bet tas buvo senokai. Dabar jau ranka labiau atmušta, o čia dar Dalia prisiminimus gaivina, gal reiks vėl surizikuot… 🙂

 • 2010/09/05 at 13:27
  Permalink

  kaip, vyras mano, sako tai vienintelis pyragas kuri moku iskepti 😀 kepinio proporcijos siek tiek kitokios, bet esme ta pati, tikrai labai geras pyragiukas 😉

 • 2010/09/07 at 13:24
  Permalink

  Prisiminiau, kad nepapasakojau, kaip man “sekėsi” kepti šį pyragą….kadangi reikėjo indo galinčio kept ant ugnies ir orkaitės, tai pasinaudojau keptuve, kurios rankena nebijo karščio…viskas buvo gerai, iki tol kol uždėjau tešlą ir reikėjo vėl kišt keptuvę orkaitėn, o aš stvėriau už dar neatvėsusios karštos rankenos plika ranka (nes taip ir įpratus imt), kai supratau kas įvyko dėjau staigiai atgal ant dujnės, nepataikiau, krito, tėškėsi ant žemės, visas turinys išdribo….

 • 2010/09/08 at 08:09
  Permalink

  AAAAuččč, Laura!!!! Jatus vajetus!!! kaip tavo ranka dabar?
  Aušrra, aš irgi truputį kitaip įsivaizdavau, kol teoriškai. Kartais skonis nepatinka ne todėl, kad nepatinka, o todėl, kad kitoks negu tikėjomės, ane?
  Egle, negali būt, kad tik tą pyragą moki, manau tavo vyras dar tavęs gerai nepažįsta.

 • 2012/12/29 at 13:38
  Permalink

  o jei obuolius sudeti ant teslos ir uzpilti karamele ir deti i orkaite ant skardos labai skonis nukentetu?

 • 2012/12/29 at 17:40
  Permalink

  jei obuolius ant tešlos, turbūt būtų toks, kokį seserys Tatin kepdavo iki netyčinio naujo recepto išradimo 🙂
  Tai žinoma, kad būtų neblogas pyragas, tiesiog kitoks

 • 2014/06/08 at 14:41
  Permalink

  Dabar gaminu, tik as i karamele dar cinamono idejau…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *