Šaltalankių sultys

Jie turi tiek jėgos, kad gali pralaužti asfaltą. Čia jums ne kokie lengvai dresuojami kuklūs medeliai, šitų tik įsileisk augaliuką į sodybos kamputį ir proceso nebesuvaldysi. Jie geba okupuoti teritorijas. Nusiraizgyti po žeme metrų metrus, laiks nuo laiko iššaudami viršun kokį krūmą diversantą, kartais vyrą, kartais moterį, bet taip juokais net neatpažinsi jų lyties. Nebent rudeniop, kai apsipila krūmas oranžinėm uogom, kaip kokia kukurūzų burbuolė, tuomet gali atpažinti, kad moteris.

Jie turi tiek jėgos. Jie tokie gražūs. Ir skanūs.

Šaltalankių sultys

Surinktas uogas gerai nuplaukite, kad neliktų ant jų rudų dulkelyčių.

Išspauskite sultis traiškymo metodu. Aš turiu tokį paprastą įtaisą, panašų į mėsmalę, kur pro vieną galą išbėga sultys, o pro kitą galą – tirštimai. Jei naudojate kitus įtaisus sultims spausti, gerai ir kiti, bet pageidautina nenaudoti karščio. Šaltalankiuose yra labai daug vitamino C, kuris karštyje suyra, o čia aprašinėju sultis, kurių privalumas tas, kad laikosi iki pavasario be terminio apdorojimo.

Gautas sultis perkoškite per marlę. Įpilkite cukraus – 1 litrui nuo 1 kg iki pusantro. Maišykite mediniu šaukštu, kol cukrus ištirps. Supilkite į stiklainius ir pasidėkite į šaldytuvą. Negenda iki pavasario, o užsilikęs netyčia stiklainis įrodo, kad net ilgiau. Po kelių dienų pastebėsite, kad stiklainyje susidarė du sluoksniai – beveik skaidrus apačioje ir tirštas intensyviai oranžinis viršuje. Viskas čia normaliai, prieš naudojimą reikia šaukštu išmaišyti. Būtent todėl laikykite stiklainiuose. Pirmais metais kai tokias sultis dariau, susipilsčiau į butelius, tuomet dar ir cukraus daugiau įdėjau, tai nusistojo cukrus apačioje, oranžinis sluoksnis viršuje, skaidrus sluoksnis per vidurį, ir butelio kratymo metodu nesusimaišydavo. Reikia kišti vidun svetimkūnį ir juo makaluoti. Kaip žinia, stiklainiui svetimkūnį pritaikyti kur kas lengviau, negu buteliui.

Šios sultys yra labai koncentruotos, labiau sirupas, negu sultys. Įdėjus kelis šaukštus į stiklinę vandens, gaunasi labai skanus, maloniai rūgštus,  gražiai oranžinis gėrimas, kai kurių mano draugų pavadintas “Powerdrink”. Bet jei užsiliks stiklinėje iškart neišgertas, išsisluoksniuos. Todėl netinka prigaminti didelius ąsočius gaivos ir laikyti ant stalo, nors nieko blogo skoniui neatsitinka, bet nebeatrodo gražiai. Tinka sumaišyti ir iškart gerti.

Tinka dėti į jogurtus.

Labai skanus ir gražus kisielius su šiomis sultimis, tik virdami kisielių daugumą vitamino C nužudom. Bet lieka kiti gerumai, kurių šaltalnkiuose pilna.

Ir nepamirškim, kokios galingos jėgos jie turi, pralaužia net asfaltą.

3 thoughts on “Šaltalankių sultys

  • 2010/11/15 at 21:32
    Permalink

    po mano vaikystės langais augo dvi moteriškos ir du vyriškiai šaltalankiai. uogų nieks nerinkdavo, gi spygliai tokio aštrumo. tik vaikai mėgdavom sušalusias nusiskabyti ir ten pat lauke suvalgyti. tiesiog intuityviai vitamino C atsargas papildydavom :)))

  • 2010/11/20 at 00:41
    Permalink

    jas nėr lengva rinkti, ne tik dėl dyglių, bet kai normaliai skini, uoga susitreškia. Tik nenormaliai galima skinti

  • Pingback: Šaltalnkių džemas | Septyni virtieniai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *