Ruginė duona su salyklu

Turbūt žinote, kad būna tokių kolektyvų, kurie žvengia ir žvengia. Kvatoja. Juokiasi. Šaiposi. Šydijasi. Kai jiems pasakai A, nesitikėk, kad atsakys B. Atsakys CHA-CHA!!! Jiems sakai – atnešiau naminės duonos su salyklu. Anie užkimba ant žodžio, perverčia savaip ir viens kitą ragina: eik, pakramtyk alaus. Cha-cha, ch-chi, he-he.

Kadangi duoną kepu ir kepu, išbandinėju ją su visokiais priedais. Pagrindinis duonos receptas yra toks geras, kad bet kokiais jo pakeitimais rizikuoju gauti mažiau gerą rezultatą. Bet sugadinti gerą daiktą yra gana sunku. Jau patyriau, kad priedai gali būti keičiantys skonį iš esmės ir nelabai pagaunami receptoriais.

Pavyzdžiui, kartais įdedu kelis šaukštus dilgėlių miltelių. Nors iš pradžių tikėjaus pažaliavusios duonos, iškeptoje žalumo nei matėsi, nei skonis jautėsi. Turiu tikėjimo, kad pagerėjo jos vertė, nes prisidėjo visokių stebuklingų dilgėlės galių, tačiau kad būtų kitoks skonis, nepasakyčiau.

Kartais dalį cukraus keičiu medumi. Tie kartai paprastai sutampa su medaus išbaigimu indelyje – šaukštu švariai nenulaižysi medaus likučių nuo sienelių, o man iširdis neleidžia stiklainiuką išplovus vandeniu šimtų bičių triūsą šliūkštelti į kanalizaciją, tai šliūkšteliu į duoną. Ir bites pagerbiu, ir duonos vertę padidinu, tačiau kad pasikeistų skonis, nepastebėjau.

Kartais avižinius dribsnius keičiu trijų grūdų dribsniais, čia kada aptinku, kad vienų nebeturiu, o kitų turiu. Skonio skirtumo nepastebėjau.

Skonio skirtumą pastebėjau, kai vietoj kmynų įdėjau maltos kalendros. Nea, nepatiko. Kmynų ruginei duonai reikia labai.

Skrudintą ruginį salyklą priskirčiau prie tų priedų, kurie skonį įtakoja, ir net labai teigiamai. Užplikius jį karštu vandeniu, pakvimpa taip, kad mane ištinka euforija. Iškeptoje duonoje skrudinto salyklo aromatas nebėra toks stiprus, tačiau vistiek jaučiamas, o be to duona įgauna šiek tiek kitokį atspalvį. Kepdama duoną pagal įprastą receptą, dedu kelis šaukštus skrudinto salyklo.

Paskui žvengia mano bendradarbiai – eik, pakramtyk alaus. Cha, tokie jau jie.

Skrudintas ruginis salyklas iš DeLona

15 thoughts on “Ruginė duona su salyklu

 • 2011/04/01 at 12:31
  Permalink

  Dieve, kaip į temą. Taigi gavau raugo. Ir esu visa pasimetime ir nieko nebesuprantu, ką man su juo daryt. O čia kaip tik įrašas į temą. Einu spausdintis ruginės duonos receptą 🙂

 • 2011/04/02 at 17:21
  Permalink

  Jurga, dabar jau galvoju, kad geriausiai gaunasi kai kartu su raugu ateina ir receptas, bent jau pirmam kepimui. Skaitydama įvairius receptus sudėtį randu daugmaž panašią, bet labai skiriasi rauginimo trukmė.
  O jei jau išbandei išbandei pagal šį receptą, parašyk kaip gavosi.

 • 2011/04/03 at 11:51
  Permalink

  Labai patinka man jūsų svetainė, dažnai užsuku čia idėjų pasisemti. Ačiū! Ir juodos ruginės duonos receptą iš jūsų pasiskolinau 🙂 Ir panašiai kaip jūs sugalvojau salyklo į duoną įdėti, nes esu skaitęs, kad senovėje žmonės vien iš salyklo kepė duoną, o ne iš paprastų grūdų. O salyklų visokiausių atradau čia – http://www.savasalus.lt, gal bus naudinga, ten visa galybe salyklu.

 • 2011/04/03 at 16:48
  Permalink

  Labai patinka man mano skaitytojai, ačiū už atsiliepimus!
  Ar gerai pavyko duona?

 • 2011/04/03 at 21:26
  Permalink

  Duona pavyko puikiai! Dabar nebeperkam parduotuvinės ir gimines mokom kaip keptis 🙂
  Dar prisiminiau – manau, kad duoną senovėje kepdavo vien iš salyklo, nes jame yra žymiai daugiau cukraus natūralaus nei paprastuose grūduose, cukraus neturėjo, o medus buvo per brangu į duoną dėti.

 • 2011/04/04 at 22:14
  Permalink

  Man su rugine duona visiškai nesiseka…iškyla ir subliuška paskui kepdama…pabandysiu pagal taviški receptą jei raugas šaldytuve nenusigalabijo…gal pagaliau ir man PAVYKS!

 • 2011/04/05 at 03:59
  Permalink

  Laura, pabandyk ir pagal mano recepta, man visada gerai gaunasi, nesubliusko dar nei karto ! Recepta gali rasti cia pat – Septyniuose virtieniuose kur yra tinklarascio sveciai !
  Sekmes !

 • 2011/04/05 at 11:00
  Permalink

  Mano duona su mano raugu iškyla labai nedaug, bet jau iškilusi nebliūkšta. Jei Laura, nepavyks su tavo raugu, ir jei nepavyks pagal Kristiną iš JAV, suorganizuosim kaip nors mano raugo persiuntimą iki tavęs.

 • 2011/04/05 at 21:11
  Permalink

  Laura, tai kad to raugo labai paprasta pasidaryti. As paskutini karta kai kepiau pagal Kristinos is JAV recepta, pamirsau atsideti raugo kitam kartui, tai siandien uzsimaisiau naujo, po 3 dienu bus 🙂

 • 2011/04/06 at 12:06
  Permalink

  Žinau, kad galima, bet, reikia, kad man kas įspirtų į užpakalį, kad eičiau jo pasidaryti…reiks paprašyt katino šios paslaugos, kad smarkiai neskaudėtų 😉

 • 2011/04/06 at 20:11
  Permalink

  Laura! Žygiuoji dabar mikliai, įspiri katinui į užpakalį ir susimaišai tuos miltus kad surūgtų.

 • 2011/04/09 at 14:39
  Permalink

  Jau rūgsta rūgsta…antra diena rūgsta ir pamažu burbuliuoja…

 • 2011/04/09 at 22:52
  Permalink

  Nu gerai, gal išrūgs. O jei ne… aš Kaune būsiu kitą penktadienį bet tik labai trumpai ir be 5 min vidurnaktį.

 • 2011/04/10 at 21:25
  Permalink

  Turėsiu omeny, na bet gal viskas bus gerai 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *