Ar būna bulkų su razinkom?
Pasakojama, kad batonai su razinomis pradėti kepti Maskvoje. Vienam kepėjui iškilo mirtinas pavojus, kai generolas, garsėjęs griežtumu ir ūmiu būdu atrado batone tarakoną. “Kas gi čia?”- klausė jis kepėjo. Tas tarakoną tik capt ir į burną. “Razinka!!!” “Negi būna batonų su razinom?” “būna būna”, – sušuko kepėjas ir parlėkęs į kepyklą kaip mat suvertė puskibirį razinų į batonų tešlą, kad sekančią dieną visi įsitikintų, kad tikrai bulkų su razinkom būna.
Razinos gaunamas išdžiovinus žaliąsias arba juodąsias vynuoges. Yra keletas džiovinimo būdų.
Vynuogių džiovinimas atvirame ore (dažniau – Uzbekistane ir kitose šio regiono šalyse). Vynuogių kekės nuskinamos, rūšiuojamos ir džiovinamos saulėje arba pavėsyje specialiose aikštelėse.
Vynuogių džiovinimas vynuogynuose daugiausiai taikomas Kalifornijoje JAV). Kai vynuogės prinoksta, jos tiesiog ant krūmų apipurškiamos specialia emulsija, skatinančia vytimą. Vynuogynuose tarp eilių patiesiamas specialus popierius, ant kurio nukrenta nupjautos pradėjusių vysti vynuogių kekės. Per 10-14 dienų saulė ir vėjas jas visiškai išdžiovina. Tuomet popieriaus lakštai kartu su ant jų esančiomis uogomis suvyniojami į rulonus ir vežami į gamyklą tolimesniam apdorojimui.
Vynuogių džiovinimas aikštelėse po danga (dažniausiai – Graikijoje). Netoli vynuogynų paruošiama aikštelė: pagrindas užpilamas medžiaga, gerai sugeriančia drėgmę (smėliu ar žvyru), ant kurio tiesiamas popierius ir dedamos vynuogių kekės. Daromas medinis karkasas, ant virš visos aikštelės ištempiama danga, dažniausiai iš plastiko. Po danga temperatūra būna didesnė, o dėl neuždengtų šonų vyksta intensyvus vėdinimasis. Razinos išdžiūna per 2-3 savaites. Per tą laiką kekes reikia kelis akrtus apvartyti.
Blanširavimas – panarinimas trumpam į verdantį šarminį tirpalą, kad sutrūkinėtų odelė ir greičiau išgaruotų drėgmė.
Auksinės razinos gaminamos palaikius vynuoges sieros dioksido dūmuose, garuose arba trumpam pamerkus į sieros rūgšties tirpalą. Po to džiovinama pavėsyje.
- Razinos – kalio ir magnio, ypač veiksmingų elementų, neutralizuojančių rūgštis, šaltinis. Turi nemažai geležies, kraujotakai svarbių vitamino B komplekso elementų, A-beta karotino, stiprinančio regėjimą, kalcio ir boro, stiprinančio kaulus.
- Razinos garsėja kaip skatinančios libido gamybą ir galinčios sukelti susijaudinimą, visų pirma dėl amino rūgšties arginino, kuris yra naudingas gydant erekcijos problemas
- Armėnijoje razinos gamintos jau 4000 m. pr. Kr.
- Dėl kol kas nenustatytų priežasčių razinos kenkia šunų inkstams.
- Senovės Romoje razinomis bandyta gydyti viską – nuo apsinuodijimo grybais iki senatvės. Du ąsočiai razinų vidutiniškai kainavo tiek tiek kiek vienas vergas.
- Pusę pasaulio razinomis aprūpina JAV Kalifornijos valstija. Šioje valstijoje razinos pradėtos gaminti atsitiktinai – 1873 m. didžiulė sausra išdžiovino dar nenuskintas vynuoges. Viena San Fransisko firma pradėjo jas reklamuoti ir pardavinėti kaip “gardumynus iš Peru”.
- Iš 4 tonų vynuogių pagaminama 1 tona razinų.
- Europoje razinos paplito 14 mažiuje. Prie jų platinimo nemažai prisidėjo kryžiuočiai.
- Rzinos, kaip ir visi džiovinami vaisiai, praranda didžiąją dalį vitamino C.
- Jei raziną įmestume į šampano taurę, ji ilgai šokinėtų aukštyn-žemyn nesustodama (netikrinau, jei patikrinsite – informuokite)
- Masiškai džiovinami vaisiai apdorojami chemikalais, todėl prieš valgant juos būtina nuplauti iš pradžių karštu, o paskui šaltu vandeniu.
- 95% pasaulyje gaminamų razinų – iš besėklių vynuogių rūšių.
Kekso su razinomis receptas
skaniausios man tos pirmosios – džiovintos atvirame ore. iš Kišmiš vynuogių rūšies… dievinu jas…
o aš kažkaip neįsižiūrėdavau, iš kur kilę tos, kurių prisiperku. Ar tas kišmišines eiliniame prekybcentryje perki, ar keliaudama turguose randi?
Man razinkų gali nebūti 🙂
ne nu tu čia įdomiai parašei… kaip tai gali nebūti???!!! Privalo būti!