Kopūstienė (lengviausiai pasaulyje išverdama sriuba)

rauginti kopūstaiJeigu tu iki šiol sriubas tik valgei, bet niekada pats nevirei, turbūt patikėjai, kad tai labai sudėtinga. Mes, kurie sriubas verdame, visom jėgom bandom tokią nuomonę palaikyti, kad mūsų triūsą bent kiek įvertintumėte. Na ir iš tiesų su kai kuriomis sriubomis tenka pasidarbuoti. Bet išvirti kopūstienę tai juokumdarbs. Laiko reiks, bet talento tikrai užteks to, kurį turi. O gausis gerai. Pamatysi.

Raugintų kopūstų sriuba

  • 0,5 kg kiaulienos kauliukų (kiekis apytikslis, kaip ir visi čia nurodyti kiekiai)
  • 1 svogūnas
  • 3-5 žirneliai juodų pipirų
  • druskos
  • 3-4 bulvės
  • 300 g raugintų kopūstų
  • 2 lauro lapai
  • grietinė

Mėsą nuplauti. Sudėti į puodą, užpilti šaltu vandeniu, maždaug 2 litrais. Įberti kelis žirnelius juodųjų pipirų, druskos, nuluptą, bet nesupjaustytą svogūną. Virti ant nedidelės ugnies kol pamatysite, kad mėsa pradeda “atsikabinti” nuo kaulų. Priklauso nuo mėsos, bet tikrai ne mažiau kaip valandą. Gali paviršiuje atsirasti bjaurių pilkų putų, nebijokit, viskas čia normaliai. Nugriebti ir išmesti.

Kai mėsa išvirs, ją išgriebti. Svogūną taip pat išgriebti ir išmesti. (Mėsos neišmesti! Dar jos reiks)

Į puode likusį sultinį sudėti gabaliukais supjaustytas bulves. Virti apie 10 -15 min., tada patikrinti, ar bulvė jau išvirusi. Svarbu žinoti, kad bulvės turi suminkštėti prieš dedant kopūstus, nes rūgščioje terpėje jos nesuminkštės.

Kiek reikia dėti kopūstų, negalima tiksliai parašyti, nes jie būna skirtingo rūgštumo. O ir valgytojai skirtingą rūgštumą mėgsta. Maždaug 2 litrams apie 300 g. Dažnai kopūstuose būna ir šiek tiek morkų – labai gerai. Jei būna spanguolių, nieko blogo, bet šiaip jos nebūtinos. Kmynai – nieko tokio. Labai gerai – džiovinti prieskonių mišiniai (universalūs, skirti sriubai, chimi-churi, vegeta…) Žiūrėkite, ar į prieskonių mišinio sudėtį įeina druska. Jei be druskos, suberkite šaukštelį mišinio maždaug tuo laiku, kaip ir kopūstus. Jei prieskoniai su druska, dėkite jų tik įsitikinę, kad sriuboje trūksta sūrumo. Ar užtenka rūgštumo ragaukite ne iškart sudėjus kopūstus, o po 20 min. Jei trūksta, įpilkite sulčių nuo kopūsto.

Sudėjus kopūstus, dar virti bent 20 min. Paragauti kopūstus, ar suminkštėjo tiek, kad būtų malonu valgyti. Jei taip, užgesinti ugnį po puodu, užberti krapų.

Dar vienas būdas “patiuninguoti” kopūstienę: pakepinti riebaluose smulkiai supjaustytą svogūną iki auksinės spalvos ir supilti į sriubą baigus virti. Nėra labai būtinas, bet jei padarysite, gausite papildomų taškų.

Jei yra laiko, dar kokį pusvalandį leisti sriubai pastovėti. Valgyti įsidėjus grietinės ir prikandant virta mėsa.

Paprasta, ar ne?

Šiaip jau kopūstienė yra iš tų sriubų, kurios skanesnės pasidaro vakarykštės, todėl verta virti daugiau.

14 thoughts on “Kopūstienė (lengviausiai pasaulyje išverdama sriuba)

  • 2013/01/15 at 10:59
    Permalink

    Puiki instrukcija! Beje, kažkur teko skaityt, kad tų bjaurių pilkų putų nusemti nebūtina, nes jose slypi didelė gėrybė — kalcis! Kiek čia teisybės, nežinau.

  • 2013/01/15 at 12:06
    Permalink

    aš irgi ne visad nugraibau, nes kartais kol trumpam prie kompo prieinu paštą pasitikrinti, pražiopsau tą momentą

  • 2013/01/15 at 13:20
    Permalink

    O aš girdėjau, kad ne tik kad putas nugraibyt reikia, bet dar ir mėsai pavirus kokias 10min. reikia visą vandenį išpilti ir nuplovus mėsą naujam vandenyje sultinį virti.

  • 2013/01/15 at 13:48
    Permalink

    Man atrodo, tose putose gėris tik tada, kai mėsa garantuotai naminė ir švari. Maksiminės mėsos putos manęs kažkaip visai nevilioja. O va šuva visada labai džiaugiasi gavęs bliūduką. 🙂

  • 2013/01/17 at 11:03
    Permalink

    Kai laukiausi, gydytoja sakė sriubos nevalgyti ir vaikui neduoti – nes atseit tose mėsos nuovirose nieko gero. Man tik mėsą išsigriebti, o kas liko – vyrui atiduoti. 😀 Turint omeny, ko prifarširuota parduotuvinė mėsa, gal ji ir teisi…

  • 2013/01/17 at 15:29
    Permalink

    Kaip įdomiai pasisuko tema. Blogiausia, kad skonio receptoriai visiškai nepasitarnauja atskiriant blogą nuo gero. Kai pradeda plaukti informacija, kokio baisumo maistą valgome, belieka vienu dalyku stebėtis, kad dar išvis gyvi esame.

  • 2013/01/21 at 11:39
    Permalink

    Va va, jei nori skaniai pavalgyti – nžiūrėk, kas parašyta ant etiketės. 🙂
    Šiaip skonio receptoriai irgi reaguoja į prastą mėsą. Būna, kad šaldytuve gabaliukas gražus, o išverdi – jomajo, kartonas ir nieko daugiau. Gal man labiau jaučiasi, ba dažniausiai verdu be druskos ir prieskonių.

  • 2015/11/10 at 14:19
    Permalink

    Pirma karta gyvenime viriau sia sriuba, taip ir likau nesupratusi kur deti isvirusia mesa. Receptas ne iki galo tinka tiems kas pirma karta ruosiasi gaminti si patiekala

  • 2015/11/10 at 17:37
    Permalink

    Jau verdu 🙂 Nors esu megejas sriubu ir moku jas virti, bet kopustiene verdu pirma karta, nes nelabai ji man patinka, bet siandiena kazkaip uzsimaniau kazko tokio rugstesnio 🙂 Gaila niekur nerasi dabar rugstelyniu 🙂

  • 2015/11/10 at 17:40
    Permalink

    Agne: gi parasyta, kad isemus miesa ji po to atskirai valgoma pasigardziuojant sriuba, bet as asmeniskai tai net neisimsiu tos mesos, kazkaip prates, kad ji butu pacioje sriuboje 🙂

  • 2015/11/10 at 19:15
    Permalink

    As biski darau kitaip sriuba, taip kaip virdavo musu senuoliai

    Ingridientai:

    5000g kiaulienos sonkauliu (riebiu, stambiai pjaustyti)
    3000g raugintu kopustu
    5 svogunai (dideli)
    puse saujos kvapiuju pipiru (nesmulkintu)
    1500g bulviu
    ~20-30 lauro lapu
    8 kubeliai jautienos sultinio (cia mano patobulinimas, anksciau jo nededavo, bet gaunasi su idomesniu skoniu)
    druskos (kiekis priklauso nuo kopustu rugstumo)

    Nuplaunu sonkaulius, stambiai supjaustau, jei reikia, tai pakapoju. Uzvirinu vandeni ant peciaus, iberiu druskos, dedu svogunus, sonkaulius, pipirus, lauro lapus. Verdu apie valanda ir istraukiu svogunus, toliau dar verdu apie 40min likusi turini. Tuomet imetu pjaustytas bulves ir paverdu apie 8-10min, tuomet sumetu 8 kubelius jautienos sultinio ir raugintus kopustus. Verdu nuo 15 iki 30min dar. (Priklauso ant kiek smulkiai pjaustyti kopustai). Paragaujam, jei truksta rugstumo, imetam druskos, jei per rugstu, dametam cukraus(cukrus ne tik nuima rugstuma, bet ir priduoda idomesni skoni) ir paliekam pastoveti ~2h, kol biski ataus. Skanaus, mano seimyna pamaitinta 🙂

    Valgoma su lupenomis virtomis bulvemis.

  • 2015/11/17 at 00:21
    Permalink

    O čia tai bent kopūstienė! Katilas tokiems kiekiams turėtų būti didžiulis, o šeimyna gausi. Super.

  • 2016/02/04 at 17:44
    Permalink

    ka ten bulv es nesuminkstes gyvenime nesiterliojau… viska kartu ir bulves ir kopustus. suminksteja

  • 2019/11/03 at 15:09
    Permalink

    dabar verdu kopūstienę,viskas labai paprasta,tik aš,baigiant virti ,būtinai užspirginu sriubą rūkyta pakeptos šoninės,lašinukų spirgiukais,bulvių į sriubą nededu,verdu atskirai su lupenomis–skanaus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *