Pyragaitis arba tortas “Vūzetka” (wuzetka)

tortas wuzetkaVažiavau iš Varšuvos namo galvodama apie tai, kad parvažiavus namo darysiu VŪZETKĄ!!!

Lenkai yra puikūs kepinių meistrai, kol kas tik duonos gerai neišmokę, bet pyraguose jie nusipelno didžiausių mano komplimentų. Gardumynus sukuria iš aguonų, meilės popiežiui ir net… iš transporto komunikacijų.

1949 m. per visą Varšuvą buvo nutiestas kelias, pavadintas “Trasa Wschód–Zachód”, o sutrumpintai W-Z, o liaudiškai – vūzetka. Pačiam centre greta Karalių rūmų ši trasa nėrė į požemį. Bloga naujiena, kad vykdant darbus įtrūkimais sureagavo šv. Anos bažnyčios mūrai, na bet nieko, atlaikė. (Beje, kitą ant trasos esančią bažnyčią teko patraukti į šoną 21 metrą). Bet yra ir gera naujiena, kioskelyje netoli tunelio buvo pradėti pardavinėti labai gardūs pyragaičiai, kakaviniai rudi su balta skiriamąja juosta per vidurį. Pyragaičiai oficialiai vadinasi taip, kaip ir trasa – “wuzetka”, ir šiandien apie juos žino kiekvienas lenkas.

Beje parvažiuoti autobusu iš Varšuvos į Kauną neretai kainuoja pigiau, negu iš Kauno į Joniškį. Kaip manot, tai, kad autobusas tarp Varšuvos ir Kauno yra visiškai pilnas, o tarp Joniškio ir Kauno beveik tuščias, yra geros kainos priežastis, ar pasekmė?

Pyragaitis “Vuzetka” (wuzetka)

Biskvitui

 • 6 kiaušiniai
 • 150 g cukraus
 • 25 g kakavos miltelių
 • 115 g miltų
 • 40 g tirpinto ir atvėsinto sviesto

Drėkinimui

 • 4-6 šaukštai rūgštokos uogienės
 • 1/2 stiklinės vandens
 • šiek tiek vyšnių antpilo arba romo

Plaktai grietinėlei

 • 500 ml riebios grietinėlės
 • 2 šaukšteliai cukraus pudros
 • 2 šaukšteliai želatinos

Šokolado glaistui

 • 100 g tamsaus šokolado
 • 100 ml riebios grietinėlės

Atskirti kiaušinių trynius nuo baltymų. Trynius suplakti su puse kiekio cukraus iki purumo. Baltymus suplakti iki standžių putų, plakimo pabaigoje palaipsniui sudedant likusį cukrų. Mentele arba plakimo šluotele atsargiai sumaišyti baltymus ir trynius. Miltus ir kakavą sumaišyti, persijoti ir švelniai įmaišyti į kiaušinių masę. Supilti lydytą, bet ne karštą sviestą ir išmaišyti. (Aš sviesto nedėjau).

23 cm skersmens kepimo formos dugną iškloti kepimo popieriumi, o šonus patepti sviestu. Tradiciškai vūzetka būna kvadratinio pyragėlio formos, todėl galima kepti ir keturkampėje skardoje.

Kepti 180ºC temperatūroje apie 30 -35 min. Ar iškepęs, tikrinti įsmeigiant peilį. Iškepusį atvėsinti formoje. Išimti iš skardos ir perpjauti horizontaliai, kad gautųsi du papločiai.

Grietinėlę (35 proc. riebumo) išplakti su cukrumi. Želatiną išbrinkinti labai mažame vandens kiekyje ir pakaitinti, kad ištirptų. Supilti į plaktą grietinėlę, išmaišyti.

Iš recepte nurodytų 4-6 šaukštų uogienės, pusę šmaišyti vandenyje. Įpilti kelis šaukštus romo arba likerio.

Gana patogu yra tortą daryti toje pačioje formoje, kur kepė biskvitas. Dėti vieną biskvito paplotį ir sulaistyti jį puse kiekio skysčio. Užtepti likusia uogiene. Sudėti plaktą grietinėlę iš išlyginti. Uždengti kitu biskvito lakštu ir jį sudrėkinti likusiu skysčiu.

Palikti kelioms valandoms vėsioje vietoje.

Į metalinį dubenėlį supilti grietinėlę ir sudėti sulaužytą šokoladą. Dubenėlį dėti ant puodo su verdančiu vandeniu, kad garai ištirpintų šokoladą. Išmaišyti iki lygios masės. Užtepti ant torto (pyrago) viršaus. Šio šokolado užtektų ir šonams, o jei šonai nesvarbu, visą galima ant paviršiaus. Kad atrodytų kaip klasikinė vūzetka, reiktų dar plaktos grietinėlės rožyčių ant kiekvieno gabaliuko, aš to nebedariau. Palaukti, kol sustings šokoladas.

Bevalgant, susiplanuoti kelionę. Nes juk pavasaris, žąsinai dangum skrenda, tai negi mes namie sėdėsim?

šaltinis http://www.mojewypieki.com/post/wuzetka, su nedideliais nukrypimais, rastais kituose vūzetkų receptuose, ir be plaktos grietinėlės papuošalo

wuzetka

2 thoughts on “Pyragaitis arba tortas “Vūzetka” (wuzetka)

 • 2015/04/18 at 00:22
  Permalink

  Gera Jus skaityti. Ir pyragėlis atrodo apetitnai…jei dar kas jį ir padarytų…

 • 2015/04/18 at 21:06
  Permalink

  ateitum į svečius? Arba galima važiuoti į Varšuvą, susirasti trasą WZ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Facebook Like Button for Dummies