Džošas padarė Pavlovą

pavlova pyragasGrįžo Ponas Didysis Ekspertas, o mes jam: “mes šaldytuve turim Pavlovą. Nori?”

Esu kažkur skaičiusi, kad mokslininkas jaučiasi didžiausiai pagerbtas, jei jo pavardė pradedama rašyti mažąja raide kaip koks nors matavimo vienetas ar panašiai. Bet vardų suteikimas valgomiems dalykams mane šiek tiek trikdo. Pvz vienos valgyklos meniu būdavo kotletai “Jūratė”, sako virėjos vardas buvo toks. Papietauji Jūratėmis lyg koks žmogėdra…, nu nežinau, saugumo sumetimais anų kotletų nevalgiau.

Ilgai tikėjau, kad Pavlovos tortas kilęs iš Rusijos, bet pasirodo ne. Moteris, keliaujanti aplink pasaulį, man dar užpernai išaiškino, kad rusų balerina Pavlova savo vardo tortu buvo pagerbta kai lankėsi Naujojoje Zelandijoje. Ir nuo to laiko visi tą pavlovą tik kepa ir valgo, kepa ir valgo… Jau ta balerina seniai numiro, o vistiek kepa ir valgo…

Prisipažinsiu, man nelabai kas gaunasi su plaktais baltymais. Išplaku iki tvirtų putų, o paskui ar kepčiau, ar želatina stingdinčiau, iš tvirtų putų išsiskiria skystimukas, o grožis apibliūkšta. Dar nesupratau, kur ta plakto baltymo paslaptis, dar man mokytis ir mokytis.

Taigi manęs pamokyti ir mūsų virtuvės savo Pavlova pagerbti atvyko dviratininkas vardu Džošas. Jam viskas pavyko lengvai ir be komplikacijų. Padarė Pavlovą (jis kirčiuoja antrą skiemenį), visą suvalgėm, gabaliuką šaldytuve padėjom Ekspertui, o paskui Džošas iš savo sąsiuvinio išplėšė lapą ir smulkiai visą receptą surašė.

pavlova pyrago pagrindasTortas “Pavlova”

  • 5 kiaušinių baltymai
  • 240 ml (1 puodukas) cukraus
  • 2 šaukštai krakmolo
  • 1 šaukštas balto acto
  • 300 ml grietinėlės
  • 2 šauktai cukraus į grietinėlę
  • įvairių vaisių

Orkaitę nustatyti 150 C. Kiaušinio baltymus suplakti iki standžių putų. Plakant po truputį pilti cukrų. (Džošas plakė nedideliu greičiu, truko gana ilgai). Krakmolą ir actą įmaišyti plakimo pabaigoje, galima dar prasukti plaktuvu, o galima įmaišyti rankomis.

Kepimo skardą iškloti kepimo popieriumi. (Džošas ant popieriaus uždėjo lėkštę ir pieštuku ją apibrėžė, paskui popierių pervertė, o apskritimo ribos persišvietė per jį. Brūkštelėjo plaktais baltymais per popieriaus kampus, kad jie priliptų prie skardos ir nesiraitytų.) Į apskritimą išversti plaktus baltymus, truputį pareguliuoti plakimo mentele, kad prisilaikytų užduotos formos, bet dėl tikslumo pernelyg nesikankinti. Maždaug apskritimo ribose.

Kepti nuo 50 min iki valandos, kol lengvai pagels paviršius. Tas, kas gaunasi, vadinasi morengu.

Palikti orkaitėje visiškai atvėsti, geriausiai per naktį. (Atvėsęs jis šiek tiek susilaužys – perspėjo Džošas,- kadangi vidus labai švelnus, sulūžta neatlaikęs paviršiaus sunkybės.)

Ant gerai atvėsusio pagrindo uždėti lėkštę, viską apversti, kad morengas atsidurtų lėkštėje, ir nuplėšti kepimo popierių. (nuotrauka išduoda, kad mes to nepadarėm)

Grietinėlę išplakti su cukrumi. Užtepti ant morenginio pagrindo ir apdėti vaisiais.

pavlova tortas

Labiausiai nustebino tai, kad po traškia plutele morengas buvo minkštas. Skonį Džošas apibūdino žodžiu “heaven”. Pritariau.

(Vaisių supjaustymas, išdėliojimas ir bendras dizainas – Alex Barringer)

One thought on “Džošas padarė Pavlovą

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *