Caldeirada de Bacalhau, o jei lietuviškai, tai menkės troškinys
Aną dieną pas mano bendradarbį atėjo jo dama ir atnešė šokoladuką (kurio nemažai teko ir man, nes netyčiom arti pasitaikiau). Ji paskelbė šviežiai išgirstas pranašystes – apie tai, kad karščiai Lietuvoje tęsis dešimt metų, ir čia bus taip karšta, kaip Ispanijoje, o pačioj Ispanijoj bus karšta taip, kad visa šalis tiesiog išdegs. Aš dar Ispanijoj nesu buvus, ko gera reiktų paskubėti, kol ji dar tebėra.
Nesu buvusi ir Portugalijoje, nors gal vertėtų. Vita, toks spindulėlis nepaprasto stiprumo, apie Portugaliją sakė: “tai vienintelė šalis, kur verkiau iš grožio”, o ji net Islandijoj yra buvus ir neapsiverkus. Taip kad reik daryt išvadas,
o kol kas tyrinėju internetą, iškodama portugališko recepto, kuriam nereiktų tokių jūros gėrybių, apie kokias aš savam kaime (viso labo tik su trim prekybcentriais) nesu girdėjus.
Caldeirada de Bacalhau – menkės troškinys, nežinau, kaip tariasi tas Bacalhau, tačiau žinau, kad reiškia menkę. Sakoma, kad Portugalijoje yra 365 menkės patiekalai – kasdienai po skirtingą. Dažnai naudojama sūdyta džiovinta menkė. Menkės troškinys -vienas iš tų patiekalų, kurį nuo seno gamina kiekviename kaime pagal savo prosenelės receptą, ir nors skirtingose vietose gaminama skirtingai, kiekvienas įsitikinęs, kad būtent jų Caldereira yra vienintelė teisinga.
Kai kur bulvės dedamos, kai kur – ne, kai kur daroma tik iš menkės, kai kur iš įvairių rūšių žuvų, ir dar pridedama visokių kitokių jūrų gyvių, kai kur žuvis šviežia, kai kur sūdyta… O jei šaldyta…?… na iš bėdos galima ir su šaldyta…
Pagrinde sekiau šiuo receptu, tačiau svogūnus ir česnakus dėjau pakepintus (pagūglinau, kad ir su pakepintais tebebus kaldeirada).
Cituojamame recepte viskas sluoksniuojama puode tokia tvarka: svogūnai ir česnakai, ant jų bulvės, ant jų paprika, ant jų pomidorai. Druska, pipirai, lauro lapas – ir vėl visi produktai ta pačia tvarka, ir taip tris kartus. Ant viršaus – gabaliukai menkės, užpilama alyvuogių aliejumi, sultiniu arba vynu arba bent vandeniu, ir viskas lėtai verdama uždengtame puode apie 1 valandą.
Aš kaip minėjau, svogūną ir česnaką pakepinau, paskui man nelabai gavos sluoksniai, nes puodas didelio diametro, nu kažkaip susimetė man viskas padrikai, bet žuvis – ant viršaus. Kadangi naudojau šaldytą ir priedo dar glazūruotą, o tai reiškia storai apšalusią ledu, kainuojančiu tiek pat , kaip žuvis, tai sultinio nebepyliau, vyno irgi ne, kad neatbaidyčiau namiškių. Dėl tos pačios priežasties nesakiau žodžio “kaldeirada”.
Viskas gražiai išsitroškino, užbarsčiau petražolėm…
Gavosi normalus valgomas patiekalas, nesakyčiau, kad ypatingas stebuklas, na viskas tiesiog… normaliai. Panašesnė į tirštą sriubą, negu į troškinį, nes recepte gi nėra nieko, kas skystį sutirštintų. Aptarėm, kad norėtume ryškesnio žuvies aromato, bet suverčiau kaltę šaldymui-glazūravimui.
Esu šitą gaminus 🙂 Tai ir man gavosi toks tiesiog… normalus. Skanus, bet tikrai ne iš wow serijos. Nors žuvis ir buvo šviežia.
tai gal ir nesigavo tas wow, kad žuvis buvo nedžiovinta? aną dieną mačiau Palangos žuvies kioskeliuose pirkti tų džiovintų, vat aš pabandysiu ir jum pasakysiu ar wow ar ne wow 😀
Nebūčiau savavališkai pakeitus džiovintos į šviežią, gūglis man leido, bet tikrai įdomu, kaip su džiovinta gausis, prašau pranešti
Bacalhau tariasi ‘bakaliau’. Džiovinta visai kitokį skonį priduoda (beje, dabar galvoju ir nesugalvoju, ar apskritai Portugalijoje valgiau ką nors su šviežia/šaldyta menke – man rodos ne), bet baisiai daug vargo tą vandenį kaitaliot, ir dar vasarą!
na ką… keturios menkės užmerktos, namai pilni įdomių kvapų (hmmm…)žiūrėsim kas čia rytojaus vakarienei gausis 😀
nu labai smalsu, Egidija. Lauksim reportažo.
Žiu, o kiek laiko Portugalijoj buvai?
Atsiimu savo žodžius :))) Vakar viriau iš šviežios menkės – buvo wow! Jau nepamenu, ką ten dariau kitaip praeitą kartą, bet šį kartą tikrai buvo super!
Jo, aš ir per TV mačiau, kaip portugalai virė didelį katilą šito troškinio iš šviežios žuvies ir dar visokių kitokių jūros gėrybių.
O mano naujienos tokios: sužinojau per feisbuką, kad Vartuose (nežinau kokiuose, bet vadinasi Vartais) buvo Portugalijos dienos, kur labai gražus vaikinas gamino labai skanią žuvį. Ogi jis kaip tyčia mano feisbukinis draugas! Tai dabar jau žinau, kokį patiekalą gamino, koks receptas, ir net vieną jo mamos kulinarinę paslaptėlę… beliko menkniekis, surasti džiovintos menkės ir tinkamai nusiteikti.
Na ilgiausiai kiek buvau vienu kartu tai mėnesį. Bet šiaip viešėjau ne kartą ir ne du, ir šiaip portugalijos virtuvė – anytos pavidalu – karts nuo karto mano virtuvę okupuoja 😉 Tiesa, paskutiniu metu beveik nebe.. Matyt nusprendė, kad ir aš gamint moku 😀
troškinys sulapnotas su didžiausiu apetitu. visi gyrė 🙂 skonis tikrai kitoks su ta džiovinta menke. sūru visai nebuvo, net sakyčiau galėjau druskos be baimės dėti. ačiū už postūmį, reportažas jau netrukus bus eteryje.
Žiu, tai mat kaip! Tiek turėtum pasakyti, o nemačiau tavęs Portugalijos virtuvės savaitėj. Dabar lauksim žadėtos apžvalgos.
Egidija, šaunuole, jau reportažą perskaičiau. Na postūmio nuopelną tai prisiimu, bet gerai darei, kad sekei pirminiu šaltiniu, o ne mano nykiu bandymu.
O aš gaminau su šviežia, nu kaip šviežia, iš tikrųjų atšildyta menkės filė. Tik vandenuką nubėgusį nupyliau, ir su sultiniu troškinau, gavosi pasakiškai skanu 🙂 Vyras vienu prisėdimu pusę puodo patvarkė 😀
Tie portugalai ir ispanai dar tokį įdomų dalyką vartoja – sūdytą šaldytą menkę. Prieš naudodami ją mirko. Teko man tokios menkės gauti, tai nagus graužiausi – sūri kaip velnias, visą patiekalą sugadino. O tėtis tepasakė – tai ką, mama duodama neperspėjo, kad pamirkyti reikia? 🙂
Turiu iš Portugalijos parsivežtos sūdytos menkės, tad visai sudomino receptėlis.
Tik man yra klausimas, ar reikia mirkyti menkę vandenyje ir kaip ilgai, prieš dedant į troškinį?
Manau, kad reikia, nes kituose nete rastuose receptuose, ją visur numirko, prieš gamindami.
Jei kas gaminot, pasidalinkit 🙂
Julita, aš gaminau ne iš sūdytos, bet tame recepte kuriuo sekiau, sakoma, kad jei būtų sūdyta, ją reiktų mirkyti 24 valandas, keičiant vandenį kas 6 valandos.
Dėkui, Dalia, už paaiškinimą 🙂 pabandysiu, pasidalinsiu, kaip pavyko.