Blynai, kaip juos kepa profesionalai. Detali instrukcija

lietiniai blynaiKai rašau “profesionalai”, tai čia ne apie save. Nors blynus moku kepti tobulai ir turiu savo super receptą (visko dėti iš akies), šiandien patikrinau vieną receptą, kuris skelbė: “Jei darysi tiksliai, kaip sakau, nė vienas blynas niekada neprilips prie jokios keptuvės”.
Tarp kitko, senesnėse lietuviškose kulinarinėse knygose blynų nėra. Tik lietiniai arba sklindžiai. Tai šis būtų iš lietinių kategorijos.

Tobuli lietiniai blynai, nepridegantys ant bet kokios keptuvės

1 stiklinė ir 2 šaukštai miltų
2 stiklinės skysčio (pvz. 1 stiklinė kefyro ir 1 stiklinė vandens)
2 kiaušiniai
nubrauktas šaukštelis druskos
2 šaukštai cukraus
3 šaukštai aliejaus
1/3 arbatinio šaukštelio sodos

1 šaukštas aliejaus keptuvei patepti

Kokios tiksliai talpos stiklinė (ar puodukas) nėra labai svarbu, tik svarbu, kad su tokia pačia būtų atmatuojamas skystis. Miltų ir skysčio proporcija yra svarbu. O iš ko sudarytas skystis irgi ne esmė (gali būti kefyras, pienas, rūgpienis, pasukos, grietinė, jogurtas), tik būtinai bent pusę jo turi sudaryti vanduo. Arba gali būti vien tik vanduo.
Jei skystis rūgštus (kefyras, rūgpienis), tuomet naudojama soda. Jei skystis – vanduo ar pienas, naudojami kepimo milteliai.

kaip kepti blynus
Miltai atmatuojami stikline jų nesuspaudžiant, nulyginus paviršių. Suberiami į dubenį, ir dar papildomai dedami du šaukštai miltų.
Įmušami kiaušiniai, dedama druska, cukrus ir pradedama maišyti.
Ta pačia stikline atsimatuojama kefyro. (Nebūtinai pilna stiklinė kefyro, galima jo tik pusę stiklinės, arba tik kelis šaukštus. Kiek jau įdėsim tiek, o iki stiklinės pilnumo dapilti vandens). Supilama į tešlą. Išmaišoma kad nebeliktų miltų gumuliukų.
Tada ta pačia stikline ar puoduku atsimatuojama vandens. Supilama į tešlą. Išmaišoma. Įpilami 3 šaukštai aliejaus ir šiek tiek sodos.
Paliekama 15 minučių pastovėti. Per tą laiką susiruošiame keptuvę.

Pakaitiname ant ugnies sausą keptuvę. Užpilame ant jos aliejaus, ne daugiau kaip 1 šaukštą, pajudiname keptuvę, kad aliejus pasklistų per visą paviršių ir suskaičiuojame iki 10.
Tuomet aliejų nuo keptuvės nupilame ant lėkštutės ar į indelį. Popierine servetėle perbraukiame per keptuvės paviršių (atsargiai – jis karštas!), kad surinktume aliejaus perteklių. Pasidedame tą riebaluotą servetėlę, jos dar reiks.
Samteliu užpilame tešlos ant keptuvės ir sukiodami keptuvę leidžiame jai nubėgti padengiant visą paviršių. Maždaug ties trečiu blynu jau “įtaisysime ranką” ir tiksliai žinosime, kokio kiekio tešlos reikia. Turi pasidengti visa keptuvė, bet visiškai plonu sluoksneliu.

kaip kepti blynus
Kai blyno paviršius pasidarys šiek tiek porėtas, o pakraštėliai pakeis spalvą, laikas apversti.
Imame mentelę ir kišame po blynu. Gali prireikti šiek tiek atkrapštymo, pakaišiojant mentelę iš įvairių pusių, bet galų gale blynas leisis apverčiamas.
Iš kitos pusės kepa trumpiau ir prie keptuvės nebekimba visiškai. Galima nors ir pirštais nuimti.
Dedame ant lėkštės, ir čia labai gerai tinka gabaliukas sviesto, kuris išsilydo nuo blyno karščio.
Maždaug kas 2-3 blynai keptuvę perbraukiame riebaluota servetėle. Rašiau, kad nuo keptuvės aliejų nupilti į indelį, va ten ir pasidažome servetėlę. Labai plonai to aliejaus reikia, jo beveik net nesimato, bet savo funkciją atlieka.
Šį blynų receptą radau pas Oksaną (kai rašiau – profesionalai, tai čia ne bajeris, Oksana yra profesionali virtuvės deivė kažkuriame St. Peterburgo restorane, ir daugiau apie ją čia), tai va, ji demonstruoja su fotoįrodymais, kad šiuos blynus galima kepti bet kokia keptuve, net senobine apibraižyta, net ir puode.
Aš kepiau ant vienos iš savo paprastų keptuvių. Ką galiu pasakyt, blynai neatšokdavo patys, taip kad galėtum juos vartyti ore vien keptuvės krestelėjimu. Reikėjo šiek tiek pakaišioti mentelę. Bet galų gale atlipdavo puikiausiai, nė vienas nesuplyšo, ir jų skonis patiko tiek man, tiek E., tiek vienam atsitiktinai užklydusiam ispanui, kuris aplink pasaulį važiuoja dviračiu, maršrutą susidėliojęs taip, kad į Joniškį jam teko atminti per vasario sniegą.

37 thoughts on “Blynai, kaip juos kepa profesionalai. Detali instrukcija

  • 2013/02/09 at 14:20
    Permalink

    Blynai, kap blynai, bet aš biški NE Į TEMĄ
    Vis pamirštu pasakyti, kad TAVO šaltalankių uogienė buvo labai,labai,labai liuksssssss
    Įsidedi truputį į vandenį ir skanumėlis
    Ačiu, išlaižiau …

  • 2013/02/09 at 18:32
    Permalink

    Palacinkos :))) Turejau toki drauga serba, jis nieko daugiau nemokejo gaminti valgyti, tik palacinkas ! Kepdavo tas palacinkas labai gerai !
    Super aprasymas kaip tuos blynus kepti ! Manes jau ne karta cia amerikoje jaunos mamos klause – ar gali pamokyti, kaip tuos lietinius blynus iskepti? Vaikai paprastai juos megsta, mociutes gyvena toli, o jaunos mamytes nemoka blynu kepti ir nera pas ka paprasyti, kad pamokytu ! Tai suplysta, tai neapsivercia… As ir savo dukryte mokinau mokinau… Dabar nusiusiu sita recepta, gales bandyti vel, gal geriau gausis !
    Aciu Dalia !

  • 2013/02/10 at 14:01
    Permalink

    Močiute, į sveikatą. Dar turiu šiek tiek šaltalankių užseivinus, reiks dar padaryti.
    Kristina, šitas receptas neblogas tikrai. Tik kitą kartą gal praleisiu cukrų.

  • 2013/02/10 at 14:13
    Permalink

    Pradėjai skaityti ir supratai, kad pagal ją? Įdomu kodėl. Nors iš pradžių galvojau, gal tiesiog vertimą daryti, bet paskui pati receptą išbandžiau, ir jau aprašiau pagal save. Bet gal jos stilius net per mano blynus persišviečia?

  • 2013/02/10 at 14:31
    Permalink

    Išdavė tas “neprilips prie jokios keptuvės” gal? Ir puodukas. Nors šiaip net nežinau. Vidinis balsas 😀
    O šiaip pas jumi abidvi stilius panašus – ūkiškai ir iš esmės. Tik pas tamystą daugiau lyrikos, o pas ją – keiksmažodžių (na, bent jau bloge), bet daugiau tai panašu. 😉

  • 2013/02/10 at 17:18
    Permalink

    geras, pamirsau ideti alieju ir isejo kuo puikuteliai blynai, mmmm 🙂

  • 2013/02/11 at 17:05
    Permalink

    Mišraine, puodukas ten mano.
    beje, jei pamirštumėme įdėti cukraus, dar geresni būtų (neprilipimo prasme).

  • 2013/02/11 at 17:48
    Permalink

    Ne pats puodukas, bet puodukas kaip matavimo vienetas.

  • 2013/06/12 at 22:04
    Permalink

    O tešla turi būti tokia skysta?…

  • 2013/06/12 at 23:26
    Permalink

    taip, labai skysta turi būti, kitaip nesigaus ploni blynai

  • 2014/01/11 at 14:45
    Permalink

    Super blynai isejo nei vienas nepridege, neprilipo tiesiog super Aciu 🙂

  • 2014/01/15 at 12:02
    Permalink

    Na, tikrai tobulų blynų receptas. Neprilipo net prie mano beviltiškai skrembančios ketaus keptuvės. Tiesa, man teko aliejumi (naudojau kokosų) tepti po kiekvieno blyno ir vis tiek blyno vidurys buvo labiau pakepęs už kraštus. O gaminat tešlą panaudojau 2 šaukštais daugiau miltų nei nurodyta, nes tešla atrodė labai skysta. Iš šio recepto, naudojant 300 ml talpos stiklinę, gavosi 12 didelių blynų. Ačiū. Kartosiu vėl.

  • 2014/02/05 at 07:21
    Permalink

    senais laikais tepdavom tas subraizytas juodas keptuves lasinio gabaleliu. Jokiu serveteliu ir tyru kokosu alieju 🙂 Ir skonis blyno pasikeicia. Rekomenduoju, jei turite lasinio, gabalaiti smeigti sakute ir naudoti sutepimui.

  • 2014/02/05 at 21:23
    Permalink

    mes irgi lašiniu tepdavom, bet yra ir kitų variantų

  • 2014/02/24 at 21:35
    Permalink

    Puikūs blynai!! Dėkui!!

  • Pingback: 10 būdų pasilinksminti kepant blynus | Septyni virtieniai

  • 2014/04/09 at 13:37
    Permalink

    tik ka isbandziau, nes netekau kantrybes kada zmona iskeps (o gal ir nemoka, neprisimenu jau)o be to esu “ant biuletenio” ir nera kas veikti.
    Ka gi, tikrai demesio vertas receptas, man mantyt teks kita karta paimprovizuoti, nes jau labai ploni blynai gaunasi, tiesiog permatomi, o gal vokiskas ruges pienas kitoks?
    Bet kokiu atveju sita visu moteriskiu virtuves galiuniu siauba – lietinius blynus iveikiau ir pakabinkit man dabar medali uz tai.

  • 2014/04/14 at 19:39
    Permalink

    idealus, skiriu tau medalį!

  • 2014/07/22 at 19:53
    Permalink

    Super blynai 😉 Kažin kodėl man jie sutrūksta beverčiant? Ko per mažai/ne taip įdėjau? Ačiū 😉

  • 2014/07/22 at 23:43
    Permalink

    gal miltai neturi elastingumo? Gal trapiems sausainiams skirti? O gal tos 15 minučių pauzės nedarei?

  • 2014/12/03 at 13:22
    Permalink

    Sakykite man, nepatyrusiai, ar galima pagal šį receptą išsikepti lietinių be kiaušinių? galbūt įdėjus daugiau kepimo miltelių išeitų panašiai? ačiū 🙂

  • 2014/12/03 at 20:20
    Permalink

    Lietiniai be kiaušinių visai gerai gaunasi. Bet reikėtų tada vadovautis savo patirtimi ir nuojauta. Šis receptas, kurį radau Oksanos tinklaraštyje, pagrįstas tiksliu produktų atmatavimu, iš jo atėmus kiaušinius pasikeistų proporcijos, taigi gal ir bus gerai, bet garantijų nieks nebeduoda.

  • 2014/12/08 at 11:21
    Permalink

    Mano vaikai tikraja to zodzio prasme pamise del blynu. Kokiu tik as neprikepus. Ir su cukinija, ir su obuoliais ir t.t. Radau si jusu recepta – tikrai nuostabus. Ne tik vaikai, bet vyras valge apsilaizydamas 🙂 )) Ateities planuose taip pat sis receptukas su grikiais ir lasisa, vaikam begalo reikalingas omega3 http://www.moterisirnamai.com/2014/11/mieliniai-grikiu-miltu-blynai-su-rukyta.html . Kaip manot, jeigu as lasisa idesiu i tesla, ar irgi gerai bus? Nes siaip atskirai zuvytes nelabai valgo… Aciu labai. Ir sekmes jums toliau skaniai gaminant

  • 2014/12/14 at 19:15
    Permalink

    Lina, į šių lietinių tešlą lašišos geriau nedėti. O jei kokius nors storus blynus keptum, kodėl nepabandžius?

  • 2015/01/13 at 19:31
    Permalink

    Puikūs blynai! Pirmą kartą prisiverčiau išbandyti ir tikrai nesuplyšo ir puikiai iškepė. Ačiū! 🙂 Dabar dažniau kepsiu 🙂

  • 2015/02/17 at 15:42
    Permalink

    Pirmi taip tobulai pavykę blynai! Nerealiai! Euforija ;-D

  • 2015/03/22 at 21:51
    Permalink

    Pasaka ne blynsi gavosi! Aciu uz recepta. Pagarba.

  • 2015/03/22 at 21:52
    Permalink

    Pasaka ne blynai gavosi! Aciu uz recepta. Pagarba.

  • 2015/03/25 at 20:09
    Permalink

    Super tešla. Turbūt metų atradimas virtuvėje! 🙂

  • 2017/01/26 at 19:37
    Permalink

    Nerealus! Plonyyyyciai, traskiais krasteliais-tiesiog pasaka!

  • 2018/01/31 at 10:51
    Permalink

    Nesigavo.blynai trapus ir iskart dega

  • 2018/03/26 at 11:59
    Permalink

    pavyko. mano užrašuose įsiamžino lietinai vardu AteikRytoj 🙂

  • 2018/09/20 at 15:16
    Permalink

    Dariau au aviziniais miltais ir nesigauna limpa prie keptuvės kad ir atskiedziau papildomai vandeniu. Dar imanoma kazkaip iskept ar pilt lauk tesla ir vaziuot pirkt kitu miltu?

  • 2018/09/26 at 20:10
    Permalink

    Avižinių miltų visai kitokios savybės. Kaip su jais elgtis negaliu patarti, nelabai juos naudoju

  • 2019/01/24 at 07:58
    Permalink

    Ačiū, pagaliau pagaminau ir aš lietinius. Tobuli.

  • 2019/01/31 at 15:06
    Permalink

    Aciu uz gero recepta . Labai skanus ir ploniciai blinai gavosi ! Super !!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *