Latvių virtuvė: pelēkie zirņi ar speķi

Jie nesupranta, ko aš nesuprantu. Kas čia per žirniai? Peleki zirni, sako jie, tai negi aš niekad nesu mačiusi žirnių su pelekais? Nu nesu! Nors ir kaip arti nuo mūsų yra Latvija, tai, kuom jie minta šiek tiek skiriasi nuo to, kuo mintame mes. Pavyzdžiui šitie žirniai – jie atrodo labai gražučiai, lyg kokie riešutai, yra rudos spalvos, bet latviai juos vadina pilkaisiais. Ką iš jų verda, aš klausiu, ir moteriškės papasakoja, kad reikia prie jų spirgintų lašinukų ir svogūnų, ir tai yra latvių nacionalinis patiekalas, visuomet verdamas kūčioms. O vyriškiai dudena: ir prie alaus! Ir visi sutartinai stebisi, kad aš tų žirnių nepažįstu, gi paprasčiausi peleki zirni, labai vertingi, čia pat Latvijoj išauginti! Tuomet suvokiu, kad aš nežinau, kur yra užauginti tie geltoni žirni, kuriuos su spirgučiais valgome mes.

Nu tai ką, prisiperku peleki zirni, užsirašau į užrašų knygelę receptą, nors jis toks paprastas, kad nėra nė ko rašyti:

“žirnius pamirkyti kelias valandas arba per naktį ir išvirti. Paspirginti rūkytus lašinukus arba šoninę, pakepti svogūnus ir užpilti ant žirnių. Tai yrr latvių nacionalinis patiekalas!”

Nusiperku, užsirašau ir nužygiuoju į Uzvaros parką žiūrėti ledo skulptūrų.

ledo skulpturu

2 thoughts on “Latvių virtuvė: pelēkie zirņi ar speķi

 • 2012/02/13 at 23:28
  Permalink

  You can get some gray peas at the lovely and cozy Šnekutis, Užupis. This winter just before Christmas in my trip to Vilnius we went there and they didn’t have any cepelinai so we just ordered Latvian peas and live beer 🙂

 • 2012/02/14 at 21:01
  Permalink

  Arturs, it is fun, isn’t it everywhere you go to find something of home, even if only grey peas? Were they refered as Latvian peas in Užupis? As for me, Latvia is only 15 km from my home, but Užupis is 250 km.
  BTW, how did you find my blog?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *