Kuskusas

Kuskusas (couscous) kvietinis produktas, ir iš jo pagamintas patiekalas. Kilęs iš Šiaurės Afrikos. Berberų vadinamas tiesiog “maistu”.

Tais laikais, kai maisto tradicijos dar nebuvo persimaišę, kaip dabar, kuskusas jau buvo paplitęs Ispanijoje, Portugalijoje, Italijoje (Sicilijoje), Brazilijoje.

Kuskusas tradiciškai gaminamas iš kviečių (manų kruopų), gerokai rečiau – iš rupiai maltų miežių, kukurūzų ar sorų. Kruopos specialiame negiliame inde yra šlakstomos vandeniu ir tarp delnų trinamos, gaminant smulkius rutuliukus. Jie sijojami per rėtį ir džiovinami saulėje. Tai – labai sunkus darbas, kurį nuveikti moterys susirenka keletą kartų per metus, pagamindamos ir išdžiovindamos didelius kiekius kuskuso.

Paprastai kuskuso kruopos yra nedidelės. Kaip aprašoma musumoniškose kulinarijos knygose, jos dydžio sulig skruzdėlės galva. Šiuo metu kuskuso gamyba yra labai mechanizuota. Jis gali būti gaminamas ir parduodamas dideliais kiekiais.

Kuskusas ne tik gaminamas, bet ir verdamas gana sudėtingai. Labai svarbu jį išvirti taip, kad rutuliukai nesuliptų, o kuskusas būtų birus. Tam naudojamas specialus kuskuso puodas (dažnai vadinamas prancūzišku terminu couscousier, kuriame kuskusas verda vandens garuose. Tokio puodo apatinėje dalyje verdama ar troškinama mėsa, daržovės. Nuo jų kylantys garai kaitina kuskuso kruopas viršutiniame puode kartu suteikdami jam aromatą ir skonį.

Šiuo metu pasaulyje paplitęs tirpus kuskusas, kuris nereikalauja specialaus gaminimo, o tiesiog užpilamas karštu vandeniu ir atsargiai išmaišomas šakute.

Kuskuso receptai Septyniuose Virtieniuose: Kuskusas su daržovėmis

Pagal http://lt.wikipedia.org/wiki/Kuskusas, http://it.wikipedia.org/wiki/Cuscus, http://www.reocities.com/tdcastros/Historyserver/papers/cuscus.htm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Facebook Like Button for Dummies