Grietiniečiai
kai ieškote recepto internete, ar jums turi reikšmės, kur tas receptas pateiktas? Ar turi reikšmes, kad grietiniečių kepėjas pats papasakotų, kiek ko įdėjo, kaip suminkė ir kokiu momentu kepami grietiniečiai užkvepėjo? Mano pastebėjimu receptai būna randami dviejų tipų internetiniuose šaltiniuose – tų, kurie moka kepti pyragus, arba tų, kurie moka kurti ir vystyti tinklapius. Nieko keisto, kad paieškų rezultatuose pirmauja tinklapių vystytojai, jie žino kaip greičiau už kitus jums pakišti po akim ieškomą receptą, nesvarbu, kad patys grietiniečio gyvenime nėra kepę.
Bet aš balsuoju už pyragų kepėjus, tinklaraštininkus, kurie viską ką jums rašo, yra patys išbandę, ištyrę, įvertinę. Jų galima pasiklausti, jei kažkas neaišku, jie pradžiunga, kai parašai, kad gerai gavosi pagal perskaitytą receptą, o jei nesigavo, nuoširdžiai bando suprasti ką padarėte ne taip.
Grietiniečių receptą perskaičiau tinklaraštyje Su šaukštu aplink pasaulį, kurį rašo man nepažįstama Kristina. Iš kur pas mus Lietuvoje tie grietiniečiai atsiradę, kaip jie vadinasi rusiškai, kodėl būtent taip, kodėl nusipirkti sovietmečiu ne visada būdavo skanūs. (“Pavyzdžiui, jeigu receptūroje nurodyta įdėti dešimt kiaušinių, kaip manai, kiek mes jų dedame?” – paklausė kepėja. “Gal kokius penkis?” – mėgino spėlioti anyta. “O vieno neužteks?”- nusijuokė kepėja).
Kai surandate internete ieškomą receptą, ne visad yra ūpo skaityti istorijas, pastaruoju metu išvis daug raidžių atrodo gąsdinančiai, bet dar vienas svarbus argumentas už tinklaraštininkus – jie, oi tai yra mes, – esam atsakingi už tai ką prirašome receptūrose, ir jei parašom, kad geras dalykas, tai žinokit taip ir yra.
Grietiniečiai yra geras dalykas.
Grietiniečiai
Tešlai:
100 g sviesto
75 g cukraus
1 kiaušinis
100 g grietinės
žiupsnelis druskos
300 g miltų
1 nubrauktas šaukštelis kepimo miltelių
Įdarui:
250 g varškės 9 proc riebumo
2 šaukštai cukraus
1 kiaušinis
vanilinio cukraus arba vanilės ekstrakto
25 g miltų
Sviestas turi būti kiek paminkštėjęs. Suberti cukrų į sviestą, plius truputis druskos, ir gerai ištrinti. Įdėti kiaušinį, ištrinti iki vientisumo. Įdėti grietinės, ištrinti iki vientisumo.
Miltus sumaišyti su kepimo milteliais, įsijoti į tešlą ir suminkyti. Suvynioti į maistinę plėvelę ir padėti į šaldytuvą, kol bus paruoštas įdaras.
Varškę gerai ištrinti su cukrumi ir vanile. Kiaušinį išplakti atskirame indelyje. Didžiąją dalį plakto kiaušinio supilti ir įmaišyti į varškę, o šiek tiek pasilikti paviršiaus aptepimui.
Į varškę įmaišyti miltų.
Įjungti orkaitę, nustačius 180C.
Išimtą iš šaldytuvo tešlą iškočioti į lakštą, kurio storis 3-4 mm. Išspausti arba išpjauti skritulius panaudojant tinkamo dydžio formą. Tradicinių grietiniečių skritulio skersmuo 8-10 cm. Aš dariau kur kas mažesnius – skritulius išspaudžiau vyno taure.
Tešlos atraižas suspausti į rutulį, vėl iškočioti ir išspausti skritulius.
Į kiekvieną skritulį dėti varškės įdaro ir jį perlenkti. Skirtingai nuo virtienių, nereikia tešlos sulipdyti, kad įdaras būtų uždarytas viduje. Perlenkus skrituliuką, varškė netgi šiek tiek matosi. na ir tegul.
Suformuotus grietiniečius dėti į kepimo skardą. Paviršių patepti plaktu kiaušiniu (tam reikalui pasilikom nuo to, kur dėjom į varškę).
Kepti apie 15 min – kol paviršius bus gražiai pageltęs.
Apibarstymas cukraus pudra nebūtinas, bet prideda papildomų pliusų.
Šios nuotraukos kampuke matosi Patriotų kavos indelis. Kai į jį žiūriu, visad labai labai džiaugiuosi, nes ta kava turi savo istoriją. Atsirado mūsų balkone Kalėdų rytą kartu su kitais nuostabiaisiais siurprizais, širšių medum ir tt., mes jau žinome, nuo ko, bet vis dar nesuprantame, kaip pateko į balkoną. Versijų yra įvairių.