Garam masala
Dabar nebe tie laikai, kai mamos su klase į ekskursiją į didmiestį važiuojančių vaikų prašo parvežti deficitinių kvepiančių pipirų. (Mes paprastai neparveždavom, nes mums pipirai tiek ir terūpėdavo).
Dabar laikai, kai bele kokių pipirų ir prieskonių pilnos lentynos, o jeigu neužtenka, tai per visokias miesto šventes atvežama dar. Pardavinėja juos palapinėse vyriškiai, dėl egzotikos šalia pasikūrę smilkalą, pasakoja, kas kokiam indely ar pakely… ir paskui kvepia mūsų virtuvėse ir prieskonių stalčiukiuose… mes įsivaizduojam, kad šitaip kvepia Indija, kurioj mes nesam buvę.
“Garam” reiškia aštrus, “masala” – vienur verčia, kad reiškia prieskoniai, kitur – kad mišinys.
Nėra ir absoliuč vieningos sudėties. Dažniausiai į mišinį įeina Romos kmynai, kalendros, ožragės, garstyčios, gvazdikėliai, juodieji pipirai, cinamonas, anyžiai, imbierai, česnakai, kmynai. Be šių pagrindinių prieskonių naudojama daugybė lokalių priedų, kurie skiriasi priklausomai nuo regiono ir šeimos.
Geriausia sukomponuoti “čielus” prieskonius ir prieš naudojimą pačiam juos grūsti grūstuvėje. Gatavai paruoštoje garam masaloje, sako, kad daugiau dedama pigesnių prieskonių. Jų aromatas išsilaiko trumpiau. Bet čia kaip su ta kava, kuri būtų skanesnė nuo nuosavo kavamedžio… deja visko nepasidarysi pats.
Garam masalą galima dėti gaminimo pabaigoje, arba atvirkščiai, pačioje pradžioje, pakepinant. Šiaip ar taip nerekomenduojama naudoti daug garam masalos, kad ji neužgožtų skonio absoliučiai, o liktų tik “prie skonio”, kaip priklauso prieskoniui. Ir pakvimpa paprasčiausi ryžiai kaip egzotika.
Ryžiai su daržovėmis
- 1 svogūnas arba poras
- 1 morka
- 1 šaukštas aliejaus arba ghee sviesto
- žiupsnelis garam masala prieskonių
- druskos
- 1 stiklinė virtų ryžių
Elementarno: aliejuje (svieste) pakepame susmulkintą svogūną ir morką, suberiame virtus ryžius, užbarstome garam masalos. Arba ją pakepame prieš svogūną. Čia, beje, gali būti būdas sunaudoti nuo kito patiekalo užslikusius ryžius.
Valgome vieną, arba naudojame kaip įdarą pyragėliams.
Projektui Languota prijuostė, temai Prieskoniai ir prieskoninės žolės.