Feta (φέτα)

Feta yra klasikinis graikiškas varškės sūris, turintis tūkstantmetes gaminimo tradicijas. Feta sūris minimas ir graikų mituose, ir Homero Odisėjoje. Dar ir dabar piemenys jį gamina Graikijos kalnuose iš nepasterizuoto pieno.

Feta sūris gaminamas iš ožkų ar avių pieno. Eksportui gaminamas ir iš karvės pieno, tačiau graikai aistringai ginčijasi, kad toks sūris jokiu būdu nėra feta. Panašaus tipo sūris iš karvės pieno vadinamas “Telemes”.
Tikras feta sūris gali būti gaminamas vien iš avies arba vien iš ožkos pieno, arba iš jų mišinio įvairiomis proporcijomis. Skirtinga gali būti ir jo tekstūra, ir kietumas, ir aromatas, ir riebumas (nuo 45 iki 60 proc.).

Sutraukintas pienas nusunkiamas sūrmaišyje, tada pjaustomas dideliais gabalais (žodis “feta” reiškia “gabalas”), sūdomas ir laikomas statinėse sūryme, nes ištrauktas labai greit apdžiūna, dėl to kartais vadinamas sūdytu sūriu (“Pickled cheese”). Sūryme gali būti laikomas iki trijų mėnesių. Galima jį laikyti ir alyvuogių aliejuje, kartu su žolelėmis.

2005 metais po 16 metų trukusių debatų Europos Sąjungos Aukščiausiame teisme pagaliau buvo pripažinta, kad “feta” yra saugotinas tradicinis Graikijos produktas, ir jokiai kitai ES šaliai neleidžiama savo sūrių vadinti šiuo vardu, todėl kitose šalyse (Balkanuose, Vidurinėje Azijoje) tokio tipo sūriai vadinami brinza.

Feta valgomas kaip užkandis, dedamas į mišraines, iš jo gaminamas apkepų (pyragų) įdaras.

Šaltiniai:
http://www.foodreference.com/html/artfetacheese.html
http://greekfood.about.com/od/greekcheeses/p/prof_feta.htm

Jei galite papildyti, prašau rašyti.

One thought on “Feta (φέτα)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *