Blyneliai su varške – virtuvės naujokui

Iškart perspėju, kad nesurašysiu tikslių dozių. Gali būti, kad kiekvienas, save laikantis virtuvės naujoku, turi elektronines svarstykles ir kiekvieną miltą nori tiksliai pasverti, bet kadangi nesveriu aš, tai jei gramus rašyčiau, biškį meluočiau. Reikalas tas, kad blynams gramai nėra labai jau svarbūs, o kai kuriuos dalykus tiesiog reikia pajausti šaukštu – šiek tiek pasipraktikuoti ir aptikti, kada būna pats tas. Iš čia surašytų apytikslių dydžių gausis blynų 2-3 valgytojams. Jų skaičius priklausys nuo tešlos skystumo ir keptuvės skersmens.

  • miltai – apie 200 g
  • 2-3 kiaušiniai (iš jų 1-2 tešlai, 1 varškei)
  • druska
  • vanduo
  • aliejus – maždaug 1 šaukštas
  • varškė – apie 200-300 g
  • cukrus – 2-6 šaukštai
  • vanilinis cukrus, razinos – galima, bet nebūtina

Pradedam nuo to, kad į dubenėlį įsipilam miltų. Kiek? Sakykim, 6 šaukštus su didele kauge. Iškart padruskiname, įmušame kiaušinį, arba 2 kiaušinius, įpilame maždaug pusantros stiklinės šalto vandens. Patogiu šaukštu arba plakimo šluotele viską išplakame iki vientisos masės. Miltai taikysis sušokti gumuliukais – trinam, kad neliktų. Tešla turi būti tirštoka, maždaug grietinės tirštumo, nes tokioje lengviau sudoroti tuos miltų gumuliukus. Jeigu tešla labai tiršta, kad sunku maišyti šaukštu, įpilkim daugiau vandens.

Kai tešla bus daugmaž vienalytė, arba kai labai atsibos plakti, įpilame daugiau vandens ir padarome skystą tešlą. Ji turi laisvai bėgti nuo šaukšto plona srovele. Įmaišome šiek tiek aliejaus – maždaug šaukštą.

Įdarui varškę sutriname su cukrumi – tiek cukraus, kad paragavus būtų skanu. Nepatariu pirkti varškės pakeliuose, nes ten būna daug papildomo skysčio.  Galima įdėti razinų, vanilinio cukraus, arba cinamono, arba aguonų. Įmaišome kiaušinį.

Keptuvė turi būti švari. Prieš pirmą blyną ją reikia truputį patepti riebalais – keli lašai aliejaus, popierinio rankšluosčio skiautele ištepti per visą paviršių, arba ištrinti keptuvę lašinių gabaliuku. Riebaliukas turi blizgėti ant keptuvės paviršiaus, bet neturi sudaryti ten balutės, kuri sruventų po keptuvę ją vartant.

Įkatiname keptuvę ir užpilame ant jos blynų tešlos. Dabar aš štai ką pasakysiu, šitame etape reikia truputį pasipraktikuoti, kad suprastume, ar tešla tinkamo tirštumo, ir kiek jos reikia vienam blynui.

Tiesa, apie keptuvę – tinka visos, ir su teflonais ir be. Nebent būtų kokia nors visiškai plona, visiškai aliuminė…, bet jei daugmaž normali keptuvė, tiks.

Šiaip jau reiktų maždaug 2-3 šaukštų, bet šaukštais pilstyti nepatogu, geriau samteliu, bet tokių mažų samtelių retai būna, todėl jums teks bandymų būdu surasti, ar reikia 1/3 ar 4/7 samčio tešlos vienam blynui. Kai tik užpilame tešlą, iškart keptuvę imame už rankenos ir imame ją vartyti, kad tešla pasiskleistų ant viso dugno. Šitie blynai, beje, vadinasi lietiniais. Jei nepasiskleidžia per visą dugną, arba tešlos per mažai, arba ji per tiršta. Blynas turi būti plonutis, gal 1 mm storio. Tešla nepasiskleidžia ir tuomet, kai per vėlai pradėjom keptuvę vartyti arba tuomet, kai ant keptuvės būna per daug riebalų. Praktiškai keptuvė turi būti sausa, tik vos vos riebaluota.
i <- paskutiniam blynui šiek tiek per mažai tešlos (į gumuliukus dėmesio nekreipkit, nesu tobula)

Kai blynas apkepa, jis atlimpa nuo keptuvės. Galima jį apversti mentele, pagriebus pirštais arba šauniu keptuvės judesiu mestelti, kad apsiverstų ore. Jei abejojate, ar jau apkepęs, galima pakišus mentelę “apčiupinėti”, ar blynas jau atkibęs. Jis neturi būti apkepęs iki rusvumo, tik tiek, kad atliptų ir laikytųsi vienu blynu.

Pasitaiko, kad blynas neatlimpa, visas arba kuri nors dalis stipriai pridega prie keptuvės. Vajatus kaip nemėgstu, kai taip atsitinka. Bėda būna keptuvėje, nors priežastis ne visada aiški. Didesnė rizika, kad blynas prikeps, jei prieš tai keptuvė buvo išplauta vandeniu, kuris buvo neiššluostytas, o išdžiuvo pats. Nuo prilipimo turi išgelbėti pirminis ištrynimas riebalais.

Jei pirmas blynas prilipo, atiduodam jį šuniui (yra net patarlė: pirmas blynas – šuniui). Visus likučius kruopščiai nugramdome mentele, nušluostome popieriniu rankšluosiu. Keptuvę vėl ištriname riebalais. Ne šiaip patepame, bet ištriname. Bandom su kitu blynu. Jei prilipo ir antras, ir trečias – ieškom kitos keptuvės.

Dar po pirmo blyno reikia įvertinti, ar jis ne per storas, tai yra ar ne per tiršta tešla. Gali tekti įpilti daugiau vandens. Beveik neįmanoma padaryti per skystos tešlos, nu nebent jei pakištum bliūdą po kranu ir prisnūstum.

Blynus galima apkepti tik iš vienos pusės, o galima apversti ir apkepti iš abiejų.

prisikepame blynų.
dedame varškės šaukštelį su kauge arba šaukštą be kaugės
du būdai įdarui įvynioti. Galima varškę ištepti per visą blyno paviršių ir suvynioti jį vamzdeliu. Arba galima įdaro nesklaidyti ir suvynioti blyną vokeliu.

Taip paruoštus blynelius galima uždengti maistine plėvele ir pasidėti į šaldytuvą iki vakaro, iki rytojaus ar iki kol pareis valgytojai.

Prieš valgant, apkepti keptuvėje – šįkart joje turi būti riebalų – iš abiejų pusių, iki kol gražiai apskrunda.

Jei ne visiems blynams pakako varškės, galima sulankstyti tuščią blyną ir jį apkepti riebaluose arba pasidaryti įdarą iš kokių nors likučių.

14 thoughts on “Blyneliai su varške – virtuvės naujokui

  • Pingback: 10 būdų pasilinksminti kepant blynus | Septyni virtieniai

  • 2011/02/12 at 17:25
    Permalink

    na aciu Dievui nors cia ne “crepai” o padorus lietiniai ir tiesiog blynai 😉

  • 2011/02/12 at 18:47
    Permalink

    J, aš esu paprasta virtienių moteriškė, Prancūzijoj nebuvus, kur jau man čia krepai…

  • 2012/01/25 at 20:48
    Permalink

    Labai aciu uz nuodugnu aprasyma! Pirmakart gyvenime man pavyko issikept nesuplysusius lietinius, net pirmas blynas gavosi :)))

  • 2012/01/25 at 20:54
    Permalink

    šaunu!

  • 2012/07/12 at 19:08
    Permalink

    Norėjau paklausti, vat aš kepiau pagal jūsų aprašymą, ir pirmas blynas buvo tiesiog tobulas, viskas gerai išėjo apversti, neprikepė ir gražiai susisuko, bet antro jau neišėjo iškept, pradėjo dugnas svilti ir panašiai..palaukiau kada atvės keptuvė, tada vėl ištepiau ir vėl taip išėjo…Tai dabar kiek supratau po kiekvieno blyno reikia iš naujo tepti keptuvę aliejum? Ar čia kaip?

  • 2012/07/13 at 13:58
    Permalink

    žmogau, aš nežinau, kodėl taip kartais nutinka, kad blynai ima klijuotis prie keptuvės. Nesąmonė būtų po kiekvieno blyno laukti, kol atauš, bet jeigu padeda patepimas riebalais, tai susikonstruoti reiktų ką nors, kad karštą galėtų patepti. Gerai yra lašinių gabaliukas, pasmeigtas šakute, bet lašiniai neturi būti rūkyti. Arba ant šakutės sumontuoti kokį nors merliuką, kurį galėtų dažyti į aliejų ir tepti keptuvę. deja, kartais būna taip, kad net keptuvės tepimas riebalais negelbėja. Tuomet nieko kito, tik imti kitą keptuvę.

  • 2012/07/15 at 16:20
    Permalink

    tame ir esmė, kad dvi keptuves pakeičiau :))

  • 2012/10/16 at 17:28
    Permalink

    Sveiki, zinokit ir man pradzioj buvo toks nervas del antro blyno sindromo-prikepusio, bet radau iseiti, iakitindavau keptuve ir po pirmo iskepto blyno mazinu visuomet temperatura kepimo, suveike idealiai 🙂 taigi, gal ir jums pades, ir nepilu isvis aliejaus i keptuve kepdama antra blyna.. 🙂 skanesni buna blynai 🙂

  • 2012/10/16 at 17:30
    Permalink

    Sveiki, zinokit ir man pradzioj buvo toks nervas del antro blyno sindromo-prikepusio, bet radau iseiti, ikaitindavau keptuve ir po pirmo iskepto blyno mazinu visuomet temperatura kepimo, suveike idealiai 🙂 taigi, gal ir jums pades, ir nepilu isvis aliejaus i keptuve kepdama antra blyna.. 🙂 skanesni buna blynai 🙂

  • Pingback: Varškės pyragai | Septyni virtieniai

  • 2014/08/12 at 13:39
    Permalink

    Labai pagirtina, kad dedate receptus naujokams-zaliems. As jau galiu save vadinti namu seimininke, ir tikrai nebe naujoke, tai dar ipaisysiu pora praktiniu patarimu tiems mokinukams, jei nieko pries autore.
    1. Varskes visad dedu viena standartini lietuviska pakeli, o tokiam kiekiui vieno kiausinio buna per daug, nes labai suskystina varske. Todel iseiti tokia radau. Pradedant ruosti blynu tesla, musti vienu kiausiniu daugiau, o isplakus nupilti truputi to plakinio i varske ir ziureti, kad gautusi ne per skysta varske.
    2. Pradedant daryti tesla nepilkite viso vandens iskart. Po truputi, po slakeli, maisant. Kai ipilsite tiek, kad jau bus tirsta tesla, tada labai gerai ismaisykite ir supilkite likusi vandeni. Taip pirmiausia uztikrinsite, kad neliktu gumuliuku (nes tirstoj tesloj jie geriau issimaiso), o antriausia galesite patys koreguoti teslos skystuma.
    3. Geriausias iki siol mano atrastas budas tepti keptuve riebalais – tai pasidaryti is popirinio ranksluoscio toki gniuzuliuka su “snapeliu” dviems pirstams suimti ir i maza lekstute ipylus slakeli aliejaus mirkyti ta gniuzula ir tepti keptuve.

  • 2016/10/02 at 09:41
    Permalink

    -mama, šitie blynai net skanesni nei mokykloj 🙂
    manau tai geriausias įmanomas įvertinimas 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *