Apelsino žievelės cukruje

Gyvenime esu sutikus tik vieną diedelį, kuris, sakydavo, kad jam “lepesinai nepatinka”.

Nemanau, kad vadindavo juos lepesinais dėl nežinojimo, čia gi nėr itin painus tarptautinis žodis, ne taip kaip koks krištolas, kurį daug sykių esu girdėjus vadinant krikštolu… galvoju, diedeliui šitoj vietoj pasireikšdavo šveplumas.

Darau išvadą, kad apelsinų nemėgimas kerta per liežuvį.

Apelsino žievelės irgi šiek tiek kerta per liežuvį, bet daro tai labai maloniu būdu: karstelėjusio saldumo aromatinga dozė, priedo dar nepaprastai graži.

Didžiausias rūpestis – kiek ir kokių nuodų gali būti ant tos žievelės pripurkšta, ir kiek reikia plauti, kad pašalintum.

Bo kai to nuodo nematai ir neužuodi, tai ir nematai, ar jau nuplovei, ar dar kur nors liko.

Šįkart pas mum užvežė apelsinų, durpių vežėjų pakeliui nupirktų ir Ispanijos sodų, o tai kelia šiek tiek optimizmo.

Apelsinus nuploviau indų plovikliu, pašveičiau šepetėliu ir nupyliau verdančiu vandeniu.

Nupjoviau tik patį žievelės paviršių, stengdamasi mažiau kabinti baltąjį sluoksnį. Supjausčiau smulkiais gabaliukais, užpyliau vandeniu ir palikau kelioms valandoms.

Vandenį, kuriame mirko, išpyliau. Tuomet dar tris kartus užpylinėjau vandeniu, užvirindavau ir tą vandenį nupylinėjau. Taip dariau, kad vanduo ištrauktų iš žievelės kartumą.

Puodelyje storu dugnu išviriau sirupą, imadama maždaug lygiomis dalimis vandenį ir cukrų. Į jį subėriau žieveles ir viriau ant lėtos ugnies apie 20 minučių maišydama.

Supyliau į stiklainiuką. Į mažulytį stiklainiuką, nes ne taip jau daug prisigaminau.

Atvėsęs jis pasidarę labai tirštas, vos-ne-vos atkrapštomas šaukšteliu. Bet man toks ir patinka.

Dabar skanauju su arbata ir galvoju, kad tiktų į pyragus su švelniu kremu.

13 thoughts on “Apelsino žievelės cukruje

 • 2011/02/07 at 13:53
  Permalink

  Ojoj, o mes apelsinų žieveles geriausiu atveju naudojame kaip kand=i7 vaikytoją

 • 2011/02/07 at 14:33
  Permalink

  čia tokį būdą neseniai sužinojau, nu labai gerai visą brūdą pašalina: į dubenį su vandeniu įberti porą šaukštų sodos valgomosios ir tam vandenį palaikyti vaisius ar daržoves kokias jau ten vartojat 15 minučių. švaresnių citrinų rankose nesu laikius po tokios procedūros…

 • 2011/02/07 at 16:40
  Permalink

  troy, kandžių vaikymui mama man buvo užauginus kanapę-rūtą…

  Egidija, tuoj išbandysiu su soda, bet kaip jau sakiau, kai nesimato, kad buvo brudu padengta, tai ir nesimato, kas jį geriau nuima

 • 2011/02/07 at 17:26
  Permalink

  Kandis puikiai atbaido džiovintos levandos. Ir spinta bei rūbai kvepia skaniai. O citrusinius tikrai daug sveikiau prausti soda, manau, kad indų ploviklis tik dar blogiau, kam vieną brudą keist kitu. Aš naudoju ne apelsinų, o mandarinų, ypač stambesnių, žieveles, jos plonesnės ir jų labai plonas baltasis sluoksnis. Kaip suprantu, pati virei, kol sutirštėjo, gavos lyg ir džemas? 🙂

 • 2011/02/08 at 10:18
  Permalink

  sutirštėjo, bet gavosi nepanašu į džemą, nes sutirštėjimas ne dėl kokių nors pektinų, o dėl cukraus. Dalis vandens iš sirupo nugaravo virimo metu, ir liko labai cukringa.

 • 2011/02/08 at 10:37
  Permalink

  Oi, čia gi taip vadinami cukatai! Žiauriai skanu pieniškam šokolade…

 • 2011/02/08 at 12:41
  Permalink

  Sakykim, pakeliui į cukatus.
  Būt reikėję gal iš sirupo išgriebti ir apdžiovinti, kad jie atskirais gabaliukais būtų.
  Žiauriai skanu ir šiaip į blyną suvyniotas.

 • 2011/02/09 at 14:00
  Permalink

  Suvaldžiau reikalą šitaip: nusikoviau ekologiškų lepesinų :), bet vistiek pamirkiau sodos tirpale, apviriau žieveles ti dukart – man norėjosi kad liktų kartumo, ir paviriau sirupe ne iš paprasto balto,o muskovado cukraus – jis turi mažiau saldumo ir daugiau charaktero, – ir gavosi dieviškas reikalas,tik labai jau mažytis – iš 2 apelsinų žievelių koks 40ml. Iš pusės džiovinimo būdu tikiuosi gauti cukatų. Mmmmm…

 • 2011/02/09 at 16:25
  Permalink

  Kikenu iš tokių fainų išsireiškimų – nusikovei!
  taha, gerai, kai yra šiek tiek kartumo, tada tas labai mažytis reikalas taip greit nesusivartoja, nekabinam tada jo šaukštais lyg obuolienės kokios

 • 2011/02/15 at 20:12
  Permalink

  norejau pasitikslinti – naudojate tik apelsinu zieveles, o ka jei su visu apelsinu ar nelabai gerai gautusi? o jei ir greipfrutu imaisyti ? Gal sulciu daugiau butu ir nereiketu vandens ? pas mane cia kur gyvenu apelsinai salia namu ir salia darbo ant medziu auga ir neskina labai jau niekas ir puva vargseliai ! Pradeciau ir as lepesinienes virti !!!! ot butu !!!!!

 • 2011/02/16 at 14:30
  Permalink

  viriau ir iš apelsinų, labai gerai gavosi, bet jau kitokio tipo – marmaladinio. Susikaupsiu ir papasakosiu

 • 2011/02/16 at 16:34
  Permalink

  Aciu Dalia, lauksiu recepto !!!!
  As esu kazkada seniai virusi tokia marmaliode is apelsinu, mandarinu,greipfrutu ir citrinu -zodziu sunaudoji visus citrusinius kas lieka namuose nasuvalgyta ir suvyte ir priedo pridejus moliugo gabaliuku. Na man tai nelabai patiko, bet cia toks buvo amerikoniskas uzsakymas. O gal as isvirti gerai nemokejau ????

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *