52 patiekalai iš sraigių
(Ištardymas Lauros, kaip žmogui ateina mintis parašyti knygą apie sraigių valgymą.)
Kaip pirmą kartą paragavai sraigių? Ar jų skonį galima su kuo nors palyginti?
Pirmą kartą sraigių paragavau, nusipirkus iš prekybos centro. Jos jau buvo paruoštos, t.y. su česnakiniu sviestu sudėtos į kriaukleles, beliko tik pasišildyti. Rimtesnis „paragavimas“ įvyko gal po 10 metų, kuomet pati prisirinkau ir pasigaminau. Praktiškai visi, kurie paragauja pirmą kartą sraigių, jų skonį sulygina su grybu, bet manau tik todėl, kad sraigės kojelės konsistencija panaši į grybo. Kai aš jau sraigių suvalgius visą kalną, tai man jų skonis su niekuo nesulyginamas. Sraigė ir viskas.
Kaip išvis tokia mintis atėjo –rašyti knygą apie sraiges? Gal sulaukei kokių nors netikėtų reakcijų, kai žmonės sužinodavo, kad tavo knyga apie patiekalus iš sraigių?
Vieną gražų vakarą važiavom iš žvejybos namo (kas žvejojo, o kas užsiiminėjo savo reikalais – rinko sraiges). Bevažiuojant ir spoksant į saulėlydį šovė mintis apie knygą. Pasiūliau idėją sesei ir ji iškarto sutiko. Netikėtų reakcijų nebuvo, tik galvos pakraipymai, mat mano giminė pasižymi santūrumu ir burnos neaušinimu.
Iš kur jų gaudavote?
Daugiausia sraigių prisirinkau upės Strėvos pakrantėse ir kaime. Teko lankytis ir prie Kauno marių, prie Mickevičiaus slėnio…dar kažkur….jau neprisimenu.
Gal sužinojai kokių nors netikėtų dalykų apie pačias sraiges ir jų gyvenimą?
Sužinojau tai, kad kai kurie žmonės jų smarkiai nekenčia, nes kenkia daržams. Sklando apie jas visokie mitai, kad atseit nuo vėžio gydo ar afrodiziakiškai veikia, bet aš tuom netikiu.
Ar tiesa, kad sraiges pirma reikia maitinti miltais, o tik paskui galabyti? Vajetus, o kaip jas, vargšiukes, galabyti? Bet ne, ne, šito neklausiu, nes nenoriu žinoti atsakymo. Tai ar tiesa, kad pirma reikia maitinti miltais?
Nebūtinai jas reikia maitinti miltais. Galima ir prieskoninėmis žolelėmis, salotomis arba iš viso nemaitinti. Maitinimo tikslas yra, kad jos išsivalytų, t.y išsikakotų. Bet ir badaudamos jos išsivalo. Be to net nerekomenduočiau miltais, nes labai žiauriai aplimpa kiauteliai ir sunku paskui nuvalyt. Jei bersite miltus, tai berkite nebent kvietinius rupius arba ruginius. Dabar gali toliau neskaityti, nes parašysiu kaip reikia galabyti, nes gal kiti tą norės sužinoti: reikia ant jų užberti druskos (taip dar galima įsitikinti ar visos gyvos), kad gautų šoką, ir sumesti į verdantį vandenį. Parašiau atsakymą tik dėl to, kad gal kiti norės sužinoti.
Knyga turi dvi autores, o kiek liudininkų? T.y. kiek ragautojų susirinkdavo likviduoti patiekalus, po to, kai jie būdavo nufotografuoti?
Tuoj suskaičiuosiu liudininkus…..penki…..kartais ir šeštas atsirasdavo.
Ar ragaujantiems iškart skelbdavote, kad bus valgomos sraigės, ar leisdavote atspėti? Ar buvo tokių, kurie neišdrįso paragauti?
Gaminau pas tėvus namuose, dėl geresnių darbo sąlygų ir daržo panosėje, ir visi ragautojai buvo namiškiai. Jie jau žinodavo, kada atvažiuoju gamint sraiges. Nepasakyčiau, kad nelaukdavo…laukdavo!
Ar receptai orginalūs, ar įkvėpti kitų šalių virtuvių? O beje, kuriose šalyse sraigės labiausiai mėgstamos? Ar ten jos valgomos nuo senų senovės, ar tebėra šiokia tokia egzotika tik drąsiausiems?
Dalis receptų mano sukurta, dalis idėjų rasta internete. Labiausiai valgomos aišku Prancūzijoje. Bet kadangi mūsų sraigių perdirbėjų jos eksportuojamos į įvairias vakarų Europos šalis, taip pat JAV, Kanadą, tai manau visame pasaulyje jas daugiau ar mažiau valgo. Dėl senovės, tai radau tokį faktą, kad pirmieji sraigių paragavo prancūzų vienuoliai prieš 300 metų. Prancūzijos Burgundijos provincijos žvejai tuo metu mokėdavo vietos vienuoliams duoklę žuvimi. Bet kartą, nesisekant žūklei, žvejų žmonos vietoj žuvies užsūdė miškuose surinktas sraiges. Vienuoliams taip patiko, kad užsiprašė šitos ypatingosios “žuvies” daugiau.
Kaip su varlėm, sliekais, vabzdžiais, kregždžių lizdais? Ar jau surasti jiems geriausi padažiukai? Ko, manai, neišdrįstum dėti į burną?
Nu čia jau visai egzotika…gal nereikia. Su varlėm vaikystėje žaisdavau, sliekus moviau ant kabliuko žvejodama, vabzdžių nemėgstu, o lizdais, tai ką jau čia….nekurie jais gydosi…..Nedėčiau į burną vabzdžių, ančiuko gemalo ir gyvos beždžionėlės smegenėlių.
Kur galima įsigyti knygą „Patiekalai iš sraigių“?
Knygą galima įsigyti kreipiantis pas mane elektroniniu paštu. Šiuo metu renkami užsakymai. Balandį spausdinsim. Adreso ieškokite Lauros tinklaraštyje
Pingback: Pažintis su tinklaraštininke: Asta iš Villa Alps. O gal iš Debesų? | Septyni virtieniai
Labai gardus užkandis yra Burgundiškai ruoštos sraigės: su česnakais, petražolėmis, natūraliu sviestu. Galima paprastai užsisakyti internetu afrikinissamas lt Užsukite, pasidomėkite, užsisakykite!