10 dalykų apie mieles

Gabaliukais sulaužytos ir cukrumi užpiltos mielės
Gavę cukraus, mielės iškart pradėjo jį tirpdyti ir ryti

 1. Mielės yra grybai.

2.Mielės – vieninteliai organizmai, kuriuos vartojame gyvus. Suvalgome, o jos ir toliau gyvena mūsų organizme ir netgi dauginasi, pagerina mūsų žarnyno mikrofloros sudėtį. Žinoma, jei joms tai leidžiame. 

3. Mielių yra daugybė rūšių. Mums labiausiai žinomos kepimo mielės, alaus mielės, vyno mielės. 

4. Mielės daugiausia gyvena ant saldžių vaisių ir lapų paviršiaus, misdamos nektaru, sultimis, negyva fitomase. 

5.  Mieles galima pasigaminti, t.y. pasigauti jų iš aplinkos, sutaisius tinkamą terpę, pavyzdžiui sumaišius miltus su vandeniu ir šiek tiek pasaldinus.

6. JAV iš mielių gamina mėsos pakaitalus, skoniu ir maistingumu nenusileidžiančius jautienai.

7. Optimali temperatūra paruošti mielinei tešlai – 30-35 laipsniai šilumos. Esant 45—50 °С mielių ląstelės žūva. Žema temperatūra stabdo mielių gyvybingumą, jos pereina į anabiozės būseną, kurioje gali ilgai išlikti negesdamos.

8. 1680 m. olandų gamtininkas Antonijus van Levenhukas pirmą kartą pamatė mieles per mikroskopą, tačiau, kadangi nebuvo jokio judesio, neatpažino, kad tai gyvi organizmai. Tik 1857 m. prancūzų mikrobiologas Luji Pasteras įrodė, kad spirito gamyba nėra tik cheminė reakcija, bet mielių įtakojamas biologinis procesas.

9. Mielės gali daugintis lytiniu būdu arba pumpuravimusi.

10. Sapnuoti mieles – reiškia triūsas bus vaisingas.

8 thoughts on “10 dalykų apie mieles

  • 2011/03/30 at 10:20
    Permalink

    man punktai 2. ir 7. biski vienas kitam priestaraujantys – tai ar zusta mieles kai kepi duona ar lieka gyvos?

  • 2011/03/30 at 14:38
    Permalink

    Duoną ar bulką iškepus, žūva. Atrodo ir aluje tik mielių lavonėliai, nors nesu tikra.
    Bet kai norim susimesti į žarnas šio to gyvo, galime užlaižyti mielių su cukrumi (nesi bandžius?) arba mielių tablečių iš vaistinės.
    Šiaip jau aš asmeniškai mielių gyvybės požymių nenustatinėjau, parankiojau informaciją internete ir atraportavau, tai dabar pati sudvejojau, o kaip ten su kefyrais ir jogurtais, ar su jais nieko nenuryjam gyvo?

  • 2011/03/31 at 00:02
    Permalink

    Alaus mielės gyvos tik tada, kai alus gyvas (dabar baisiai bepopuliarėjantis Lietuvoje. Galima įsigyti mugėse, spec. parduotuvėse, alinėse ir prekybos centruose)…negyvame aluje – pasterizuotame (visi standartiniai buteliniai Švyturiai, Kalnapiliai ir t.t.)- mielės negyvos.

  • 2011/03/31 at 02:00
    Permalink

    Labai idomu ! As kai maza buvau tai labai megau valgyti mieles sumaisytas su cukrumi. Mama sakydavo, matyt man kazkokiu vitaminu buvo trukumas 🙂
    Ir dar duodavo mieliu su cukrum valgyti vaikams jei jiems pradedavo kilti sunvotes 🙂

  • 2011/03/31 at 10:54
    Permalink

    Skaičiau, kad mielėmis piktnaudžiauti negalima, nes žarnynui reikia bakterijų, o ne grybo. Mielių išvis negalima vartoti moterims kurioms dažnai pasireiškia pienligė ir žmonėms linkusiems į grybelines infekcijas. Ne be reikalo jos ir ajurvedinėje mityboje nenaudojamos.

    Bet aš nuodėmingas sutvėrimas, šviežios bandelės man skanu, todėl apsimetu, kad nieko blogo apie mieles nežinau. 🙂

  • 2011/03/31 at 16:07
    Permalink

    Mielėse yra vitaminai B. Pažįstu tokių, kurie nuo šunvočių išsivadavo mielėmis. Prilaižė su cukrumi, paskui šaukė “Oi, oi, rūgstu, kylu!”, bet viskas baigėsi gerai.
    Dabar irgi užmačiau informacijos, kad kepimo mielės nėra gerai (alaus, atseit, geriau)… nu bet kai bulkos iškeptos, tai grybui turėtų būti kapiec – kadangi ir aš bandeles mėgstu, tuo ir tesinuosi.

  • 2011/04/01 at 03:42
    Permalink

    ai dar prisiminiau tokius nuotykius apie mieles: gaudavo mama ir alaus mieliu! Buvo tokia alaus darykla Ragutis Kaune, tai nueidavo pas praejimo budeles sargus, duodavo jiems pinigu kazkiek ir tie pripildavo stiklaini alaus mieliu ar kokiu tai alaus pusfabrikaciu 🙂
    va taip sovietmeciu mes pirkdavome Vitaminus B…….

  • 2011/04/01 at 10:52
    Permalink

    Bulkoje grybams kapiec, bet gal jų lavonėlių aplinka palanki terpė gyviems grybams daugintis ir augti. Nežinau viso to mechanizmo, aš tiesiog mėgstu bulkutes. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *